A kutatásban 2900 dán férfit vizsgáltak, akiknek medián életkora 19 év volt. Amely férfiak a táplálkozása halban, csirkében, zöldségben, gyümölcsben és vízben volt gazdag, azoknak magasabb volt a spermaszámuk azokénál, akik a tipikus nyugati táplálkozási hagyományokat követték. Ez utóbbiba tartozik a pizza, a sült krumpli, a feldolgozott ételek, a vörös hús, a rágcsák, a finomított gabona, cukros üdítőitalok és a mindenféle édesség.
Ez annyiban jó hír a kutatók megállapítása szerint, hogy mivel a táplálkozás milyensége nincs kőbe vésve, tehát megváltoztatható, ezért ha a férfiak megváltoztatják ezt, jobb spermaminőséget érhetnek el. A spermaszám ugyanis kihatással van a nemzőképességre, mert minél alacsonyabb az előbbi, annál kisebb az esélye, hogy a partner teherbe essen.
Magyarán aki szeretné a nemzőképességet feltunigolni, jól teszi, ha egészségesen kezd el táplálkozni.
A tanulmányban négyféle táplálkozást követő férfiakat vizsgáltak. Az egyik ezek közül a fent bemutatott, nyugati típusú táplálkozás. E mellé jöttek a hagyományosabb dán konyha hívei. Ez utóbbiban sok a hideg, feldolgozott hús, teljes kiőrlésű gabona, hidegen fogyasztott hal, majonéz, fűszer és tejtermék. A harmadik a vegetáriánus típusú táplálkozás sok zöldséggel, szójatejjel, tojással, de vörös hús és csirke nélkül. Utoljára maradtak a már szintén bemutatott, egészséges ételek.
A spermaszámok helyzeti középértéke (ez a medián, tehát az a szám, amelynél a vizsgált esetek fele több, fele kevesebb) a következőképp alakult. Talán kevésbé meglepő módon (pláne a felvezetés után) 167 millió spermával nyert az egészséges táplálkozás. Ezt követik a vegetáriánusok 151 millióval, majd a dán konyha hívei érkeznek a maguk szerény 146 milliójával.
A nyugati típusú, hambi ebédre, pizza estére filozófia követői kullognak leghátul 122 millió spermiummal. Ez utóbbi társaságot pedig még az is ág húzza kedvenc ételeik miatt, hiszen esetükben a nemi hormonok száma is alacsonyabb.
Persze a vizsgálat nem abszolút, hiszen a táplálkozási szokások megállapítása önbevalláson alapult. Annyiban viszont mindenképp érdekes a vizsgálat, hogy azt már sokan kutatták, hogy a különböző táplálkozások növelhetik a gyulladások kialakulását, rosszul hathatnak a szívre vagy a mentális állapotra, de az étkezés és a nemzőképesség összefüggésének a tanulmányozása mostanáig váratott magára. Ezzel pedig az egészségtelen táplálkozás felsorakozik az olyan, a nemzőképességet negatívan befolyásoló tényezők mellé, mint a dohányzás, sugárzás, permetezőszerek és nehézfémek.
Hasonló nagyobb vizsgálatokat érdemes lenne országonként elkészíteni, tekintettel a helyi viszonyokra, ám az már a dán példán is látszik, hogy a gyerek megfoganása nem kizárólag a nők felelőssége, hanem a férfiak is sokat tudnak tenni érte azzal, hogy javítanak a saját állapotukon.
(Kép: Pixabay)