Számos élőlény szervezete – köztük az embereké is – termel taurint, valamint táplálkozás során is bevisszük ezt az aminosavat a szervezetünkbe, főként a húsfélékkel és tejtermékekkel. Emellett bizonyos energiaitalok is tartalmazzák az anyagot, ami növeli a mentális és fizikai teljestőképességet. A szóban forgó aminosav termelése azonban az öregedéssel csökken, az emberek 60 évesen például 80 százalékkal kevesebb taurint álltanak elő, mint gyermekkorban.
Egy nemzetközi kutatócsoport által végzett kísérlet során idősödő állatok taurinszintjét állították vissza arra a szintre, ahol az az élőlények fiatalabb korában volt. Az eredmények azt mutatták, hogy a taurinnal kezelt orsóférgek (Caenorhabditis elegans) esetében 10-23 százalékkal, a naponta taurint kapó egereknél pedig 10-12 százalékkal hosszabbodott meg az átlagos élettartam a kezeletlen egyedekhez képest.
A kísérlet során azt is megfigyelték, hogy a kezelt egerek izomereje megnövekedett, anyagcseréjük hatékonyabb lett, és az öregedés bizonyos jellemzői – mint például a DNS-károsodás és a sejtek öregedése, amely során a régi sejtek nem szaporodnak, de felhalmozódnak – kevésbé volt jellemző esetükben. Azoknál a rézuszmajmoknál (Macaca mulatta), amelyek hat hónapon át taurin-kiegészítőket kaptak, szintén jobb anyagcserét, erősebb csontozatot és immunrendszert figyeltek meg, mint azoknál az állatoknál, akik nem kaptak plusz taurint.
Bár ezek az eredmények azt sugallják, hogy a taurin alapvetően fékezi vagy lassítja az öregedés sebességét, ennek pontos oka egyelőre azonban nem világos a kutatók számára.
Arra, hogy az emberekre gyakorolt hatását kiderítsék, további gondosan megtervezett klinikai vizsgálatokra van szükség, így a tudósok egyelőre óva intenek mindenkit attól, hogy orvosi felügyelet nélkül taurint szedjen.
Egyébként nem ez volt az első ilyen jellegű kutatás. 2014-ben végzett kísérletek során is megfigyelték már, hogy a plusz aminosav jó hatással van az egerekre, különös tekintettel az állatok csontjainak erőséggére. Ez a tapasztalat arra késztette a kutatókat, hogy a csontozaton kívül a rágcsálók egészségének más aspektusait, és a taurin más fajokra gyakorolt hatását is tovább vizsgálják.
Emberek esetében a taurint klinikai körülmények között használták már szívelégtelenségben szenvedők kezelésére, illetve szívinfraktus utáni rehabilitáció során is. A szívre, vérnyomásra gyakorolt pozitív hatásai mellett a legújabb kutatások azt is bizonyítják, hogy a taurin a koleszterszintet is csökkenti, azonban még mindig csak néhány tanulmány született a témában, így az orvosok és egyéb szakértők is óvatosak, ha az aminosavval kapcsolatos messzemenő következtetésekről van szó. Ahhoz, hogy a taurin előnyeit orvosilag bizonyítottnak tekinthessük, még számos kontrollált, hosszútávú vizsgálatra lesz szükség.
(Borítókép: Getty Images/Goddard_Photography)