A technológiai világ legfontosabb bírósági tárgyalása zajlik a napokban

2025 / 04 / 16 / Pőcze Balázs
A technológiai világ legfontosabb bírósági tárgyalása zajlik a napokban
Bírósági szakaszba lépett a Meta elleni antitröszt-per, aminek a vége a WhatsApp vagy az Instagram kikényszerített eladása lehet.

Még Donald Trump első elnöksége idején, 2020 decemberében perelték be a világ legismertebb közösségimédia-vállalatát, a Facebook, a Messenger, a WhatsApp, az Instagram és a Threads tulajdonosát, a Metát. Az Egyesült Államok Szövetségi Kereskedelmi Bizottsága (Federal Trade Commission, FTC) és negyvenhat állam főügyésze

azzal vádolja Mark Zuckerbergéket, hogy monopóliumot üzemeltetnek, azaz visszaélnek a piaci pozíciójukkal és torzítják az iparágban zajló versenyt.

"Le kell szerelnünk egy lehetséges versenytársat". "A Messenger nem bír a WhatsApp-pel. Az Instagram annyival gyorsabban nőtt nálunk, hogy meg kellett vegyük egymilliárd dollárért". Ilyen, tíz-tizenkét évvel ezelőtti emailekből származó idézetekkel próbálja a felperes meggyőzni a bíróságot, hogy a Meta szerint egyszerűbb felvásárolni a konkurenciát, mint versenybe szállni velük - számolt be az Ars Technica. A vállalat 2012-ben egymilliárd dollárt fizetett a fotómegosztó alkalmazásért, míg 2014-ben tizenkilenc milliárdot az üzenetküldő platformért.

Három akadállyal azonban biztosan meg kell küzdenie az FTC-nek.

Az egyik, hogy egy ilyen eljárásnak Amerikában általában az a célja, hogy bebizonyítsa: a vásárlók, vagy ebben az esetben a felhasználók kárt szenvedtek, azaz például felmentek a termékek árai. Ez azonban ingyenes szolgáltatásoknál nem egyszerű - még akkor sem, ha az igazságszolgáltásban is ismerik a régi bölcsességet, miszerint "ha nem fizetsz valamiért, akkor te vagy a termék", így jogos kifogás lehet a rengeteg reklám, ami elárasztotta az Instagramot. Másrészt ezeket a felvásárlásokat egyszer már jóváhagyta az FTC. A harmadik problémás pont, hogy a felperesek szerint a monopólium a "személyes közösségi média szektorban" működik, amelynek szerintük nem része a TikTok, a YouTube vagy például a LinkedIn. A Meta ezzel szemben úgy gondolja, hogy egészséges verseny zajlik a közösségimédia-szolgáltatások között, amibe ők az előbb említett platformokat is beleértik. Mindezek miatt nem valószínű, hogy a legdrasztikusabb forgatókönyv, azaz az Instagram vagy a WhatsApp kényszerű eladása lép életbe, még akkor sem, ha a Trump-kormány nem visszakozott a pertől, Zuckerberg közeledési kísérletei ellenére sem.

"Egy új alkalmazást létrehozni nehéz dolog. Valószínűleg már tucatnyi appot próbáltunk meg fejleszteni a cég története során, és ezek többsége nem jutott sehová. Készíthettünk volna egy új alkalmazást, de hogy sikeres lett volna-e vagy sem, az már csak találgatás kérdése" - vallotta kedden Mark Zuckerberg a The New York Times szerint. Hogy mindez meggyőzi-e a bírót, aki soha semmilyen Meta terméket nem használt, arról, hogy a cél a felhasználók jobb kiszolgálása, és nem a konkurencia ellehetetlenítése volt, a közeljövőben kiderül.

(Borítókép: Andrew Harnik/Getty Images)


“A XXI. századot az űrben fogják írni” - épül Magyarország űrközpontja, ahol egyedülálló műholdprogram alapjait teszik le
“A XXI. századot az űrben fogják írni” - épül Magyarország űrközpontja, ahol egyedülálló műholdprogram alapjait teszik le
A Remtech gyártóközpontban már jövőre megkezdődik a munka.
A jövő internete ezzel az eszközzel kezdődik, és hidd el, a neted hálás lesz érte
A jövő internete ezzel az eszközzel kezdődik, és hidd el, a neted hálás lesz érte
Új szintre emeli az otthoni hálózatod sebességét és stabilitását.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.