A Temu is Brüsszel célkeresztjében találta magát

2024 / 06 / 04 / Pőcze Balázs
A Temu is Brüsszel célkeresztjében találta magát
Tavasszal a magyar versenyhatóság vizsgálódni kezdett a kínai e-kereskedelmi óriással kapcsolatban, azóta az uniós fogyasztóvédelem is panasszal élt, mostantól pedig a digitális szolgáltatásokat szabályozó törvény alapján is szigorúbb lesz a céggel az EU.

A HVG arról írt áprilisban, hogy a Temun már több mint egymillió magyar vásárol, és a piaci részesedésük huszonöt százalékos lett itthon. A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) eljárásnak hatására akkor mintha ritkultak volna az agresszív reklámjaik, de úgy tűnik, a nyomás nem fog enyhülni a 2022-ben alapított Temun.

A cég ugyanis bekerült a legszigorúbban vizsgált "óriásplatformok" közé.

Amint arról tavaly áprilisban beszámoltunk a Rakétán, ide azok a szolgáltatások tartoznak, amelyeknek legalább negyvenötmillió uniós felhasználójuk van. Akkor az Alibaba AliExpress-e, az Amazon Store, az Apple AppStore, a Booking.com, a Facebook, a Google Play, Térkép és Shopping, az Instagram, a LinkedIn, a Pinterest, a Snapchat, a TikTok, a Twitter, a Wikipédia, a YouTube és a Zalando, valamint a Bing és a Google Kereső alkották a listát, amihez azóta a Shein, most pedig a Temu is csatlakozott - számolt be a The Verge.

A digitális szolgáltatásokat szabályozó törvény, a DSA azt biztosítaná, hogy "ami illegális offline, annak illegálisnak kell lennie online is". A szolgáltatóknak szavatolniuk kell például, hogy a felhasználóik értsék, hogy miért látnak egy-egy termékajánlást, vagy hogy könnyen be tudják jelenteni a jogellenes tartalmakat, áruházak esetében mondjuk a hamisítványokat. Emellett kiemelten fontos, hogy felnőtteket nem lehet érzékeny adatok alapján célozni reklámokkal, míg kiskorúak esetében semmilyen hirdetői "profilalkotás" nem engedélyezett. A jogszabály még arra is kitér, hogy az európaiak az anyanyelvükön ismerhessék meg az egyes platformok szerződési feltételeit.

A kiemelt digitális szereplőknek első lépésben kockázatértékeléseket kell készíteniük például arról, hogy a segítségükkel hogyan terjedhetnek jogellenes vagy félrevezető tartalmak, vagy hogy hogyan tudják mérsékelni a fiatalokra náluk leselkedő veszélyeket. A kockázatértékelésben foglaltakat Brüsszel ellenőrzi majd, az egyes tagországok hatóságai, valamint belső és külső szakértők bevonásával. Azt szintén kiköti a DSA, hogy a kutatóknak is hozzá kell férniük minden nyilvános adathoz, amely a platformoknál keletkezik, bár ennek a pontos menetéről még zajlanak az egyeztetések. Azok a szolgáltatások, amelyek nem felelnek meg a DSA-nak, akár az árbevételük hat százalékával is megbírságolhatóak.

A Temu esetében az európai fogyasztóvédelem azt kifogásolta, hogy a platformon kereskedők, illetve azoknak a jogi megfelelősége nehezen követhető, manipulatívan veszik rá a vásárlóikat, hogy többet költsenek, illetve nem jelzik világosan, hogy milyen termékeket miért ajánlanak. A vállalatnak valószínűleg ezekre is ki kell majd térnie, amikor négy hónap múlva beadja a kockázatértékelését Brüsszelnek, majd ezt megismétli évről évre.

(Borítókép: Nikolas Kokovlis/NurPhoto via Getty Images)

Nyilvánosságra hozta az EU az "óriásplatformok" listáját, tizenkilenc online szolgáltatás számíthat szigorú ellenőrzésekre A szokásos nevek mellett az AliExpress, de még egy cipőbolt is megtalálható a listán.


Hello Szülő! Ha a gyereked nem tud valamit, akkor téged fog kérdezni. De ha te szülőként nem tudsz valamit, akkor kihez fordulsz?
A digitális kor szülői kihívásairól is találhattok szakértői tippeket, tanácsokat, interjúkat, podcastokat a Telekom családokat segítő platformján, a https://helloszulo.hu/ oldalon.
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Repül már a vén diák. Hová? Hová?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz? – Erről szól az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.