Először készült felvétel a titokzatos tojásrakó emlősről

2023 / 11 / 15 / Felkai Ádám
Először készült felvétel a titokzatos tojásrakó emlősről
A kloákások rendjébe tartozó hosszúcsőrű hangyászsünt Indonéziában a Küklopsz-hegységben sikerült lencsevégre kapni. A fajt egyébként nemrég, 2019-ben fedezték fel újra, és egy olyan csoport része, amely 200 millió éve vált le a többi emlős evolúciós fájáról. A fajt Sir David Attenborough-ról nevezték el, így lett Zaglossus attenboroughi vagy Attenborough-hangyászsün.

Az első beszámolók után 60 évre eltűnt a tudomány látóköréből, de most mindjárt kamera elé állt a titokzatos Zaglossus attenboroughi – ez a hosszúcsőrű hangyászsün. A különleges állat a klokások rendjének megmaradt az öt faja közül az egyik, és először 1961-ben dokumentálták a tudósok.

A kloákások (Monotremata) az emlősök osztályának egy rendjét alkotják. Ennek a csoportnak a tagjai közé tartoznak a tojásrakó emlősök alosztályának egyetlen ma élő képviselői, a hangyászsünök, valamint a kacsacsőrű emlős. Ezen állatokra jellemző, hogy a madarakhoz vagy a hüllőkhöz hasonlóan a testükön csak egy kivezető nyílás, a kloáka található, amely ellátja a végbél, a vesevezeték és az ivarszerv nyílásának funkcióját is. Hasonlítanak a madarakra, illetve a hüllőkre abban is, hogy szintén tojással szaporodnak. Az anyaállat testén két tejmirigymező is található, amelyekből a tojásból kikelt kölykök nyalogatják le a tejszerű váladékot. Ezek a tejmirigymezők az emlők kifejlődése felé vezető kezdeti lépcsőfoknak tekinthetők.

A Zaglossus attenboroughi a hangyászsünfélék családjába tartozik, élőhelye pedig az említett Küklopsz-hegység, és az IUCN Vörös Listáján a kritikusan veszélyeztetett kategóriába sorolták. Rovarokat, gilisztákat és termeszeket fogyaszt.

A lény hibrid vonásai: a sündisznóra emlékeztető tüskék, a hangyász orr és a vakondra jellemző láb – mind a kloákásokhoz való tartozás lenyomatai. Ez a rend ugyanis mintegy 200 millió évvel ezelőtt vált le az emlősök életfájáról. A ritka állat egyébként kulturális jelentőséggel bír a Yongsu Sapari falu lakói számára, akik generációk óta úgy oldják meg a konfliktusaikat, hogy annak része a tünékeny hangyászsün felkutatása is a Küklopsz-hegységben.

2019-ben pedig egy nemzetközi tudóscsoport indult expedícióra, amely során számos kihívást, köztük földrengéseket kellett leküzdeni. A kutatás során több mint 80 nyomkövető kamerát állítottak fel, és négy fáradságos hetet töltöttek a Küklopsz-hegységben anélkül, hogy felfedeztek volna bármit, ami erre az állatra utal. Az expedíció utolsó napján azonban a tudományos kaland szerencsés fordulatot vett: a hangyászsünt végül az egyik kamera rögzítette, amit Kristofer Helgen emlőskutató is megerősített.

Habár a Zaglossus attenboroughi lefényképezése az expedíció leglátványosabb eredménye, ezenkívül is akadtak sikerek – például ekkor történt meg a régió biológiai sokféleségének első átfogó tudományos értékelése is. A nyugati tudományos módszereket a helyi pápuai ismeretekkel kombinálva a kutatók számtalan felfedezést tettek, például korábban ismeretlen rovarfajokat és egy teljesen új szárazföldi garnélafajtát is felfedeztek. A kutatók azt is remélik, hogy ezek az eredmények felhívják a figyelmet a régió egyedülálló biológiai sokféleségére, és ösztönzik a természetvédelmi kezdeményezéseket is.

(Kép: Expedition Cyclops)


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.