Filippo Nasetti építész a Midjourney AI mesterséges intelligencia programmal kísérletezve arra volt kíváncsi, hogy a program milyen minőségben képes megtanulni és utánozni azokat a vizuális mintákat, amelyek egy-egy híres festő művészeti alkotásait jellemzik. Hogy próbára tegye az MI-t, azzal a feladattal bízta meg, hogy hozzon létre bizonyos objektumokat, amelyek a hagyományos festészet témáival nehezen összeegyeztethetőek: konkrétan illesszen űrhajókat régi festmények közepébe.
Az eredmények, ahogy arra lehetett számítani, nem Starship vagy SLS típusú rakétákat ábrázoltak, hanem valami egészen mást: szürreális légi járműveket, amelyek gyakran inkább tűnnek lebegő épületeknek vagy szigeteknek, mint közlekedésre alkalmas eszközöknek, amelyek a földi légkörön túlra repítik az embereket. Az valószínűsíthető, hogy például a Piero Della Francesca idejéből, a 15. századból származó űrhajó nem igazán lenne praktikus Föld körüli pályán való közlekedésre, de a lényeg nem is a ultrarealisztikus vagy technikailag pontos kivitelezés volt, hanem az, hogy mennyire alkalmas a mesterséges intelligencia a szövegértelmezésre, és a precíz tanulásra.
"Próbára akartam tenni a képességeit, azzal, hogy megkértem, készítsen képeket olyan objektumokkal, amelyeket a múlt művészei sohasem láthattak, még csak el sem képzelhettek - mint például egy űrhajó. Olyan tárgyakat, amelyek tökéletesen idegenek a környezetükben és a tájakban." - mondta a projekttel kapcsolatban Nasetti.
A tervező elégedett volt a végeredménnyel, és a Midjourney AI-t a jövőben nem csak ehhez hasonló szórakoztató tesztek, hanem komolyabb tervezői munkák segítségére is szánja. A Midjourney-hez hasonló, szöveget képpé alakító mesterséges intelligencia programok egyre precízebben tudják végrehajtani a számukra kiadott feladatokat, a DALL-E vagy a Google Imagen text-to-image rendszere már-már fotorealisztikus minőségben állítja elő a képeket a megadott kifejezések alapján.
(Designboom Fotó: Filippo Nasetti/Midjourney AI)