Egy sebészeti beavatkozás még manapság is szükséges rossz, ami minden esetben jár bizonyos fokú kockázattal. Elképzelhetjük, miként festett mindez a modern orvoslás több vívmánya nélkül a viktoriánus Nagy Britanniában. Nem véletlen került sor ebben az időben az egyik legnagyobb orvosi fiaskóra, az egyetlen olyan, feljegyzett sebészeti beavatkozásra, amely háromszáz százalékos halálozási aránnyal járt. A sors vagy a történelem furcsa fintora, hogy a műtétet a korszak talán legjobb orvosa végezte.
Hogy megérthessük, mi vezetett el a fentebb említett szerencsétlenségig, tisztába kell kerülnünk azzal, hogy miként festettek akkoriban a műtétek, amely kapcsán a legjelentősebb eltérés modern korunktól az volt, hogy nem létezett altatás (valamint a fertőtlenítés sem a mai sztenderdeket hozta – de erről később). Képzeljük tehát el, hogy szerencsétlenségünkre éppen ekkor, tehát Viktória királynő uralkodása idején törtük el a lábunkat! A fájdalom közel elviselhetetlen, és már az elfertőződés is elkezdődött. Betolnak minket a hátunkon fekve egy egyetemi műtőbe, amely a leginkább a mai előadótermekre emlékeztet, és többen is figyelik az eseményeket a karzatok homályából. Ezt követően három, sebészkötényt viselő alak sétál be, és begurítanak egy szikékekkel és fűrészekkel jól megrakott kocsit is. A három alakból ketten asszisztensek, az ő dolguk az lesz, hogy lefogjanak minket, mivel nem lesz kellemes, ami következik. A harmadik alak pedig felemel a kocsiról egy nem túl bizalomgerjesztő kést.
Amennyiben Fortuna végre ismét a mi oldalunkra áll, a minket operáló orvost dr. Robert Listonnak hívják, és így a szenvedésünk nagyon gyorsan, olyan két és fél perc alatt véget ér, és megszabadulhatunk a rothadásnak indult végtagunktól. Listont Dr. Richard Gordon orvostörténész a „West End leggyorsabb pengéjeként” aposztrofálta, és nem is véletlen – a skót származású Liston veszett gyorsan dolgozott. Ez ma már talán öncélúnak tűnhet, de a műtéti altatás előtt kritikusan fontos volt – nem mindegy, hogy meddig tartott a páciens szenvedése, és minél rövidebb volt a műtét, annál nagyobb volt a túlélési esély. Lassabb sebészek esetén előfordult, hogy a páciens sokkot kapott, vagy pánikba esett és kitépte magát az asszisztensek markából, és még a műtőből is kiszaladt (nem véletlen ment egy-egy operáció ekkoriban valóságos látványosságszámba).
Arról pedig, hogy a sebesség mennyit számított, álljon itt egy összehasonlítás: a St. Bartholomew's Hospital sebészei minden negyedik páciensüket elvesztették, Listonnak azonban, aki az előbbihez közeli London's University College Hospital-ban operált, csak minden tizedik betege halt meg.
Mindennek a híre természetesen a betegekhez is eljutott, és sokan valósággal tábort ütöttek a váróhelyiségben, csak hogy Liston kezelje őket. A skót származású orvos ráadásul minden tőle telhetőt elkövetett, hogy mindenkit, aki őt megkereste, el tudjon látni, sőt az olyan betegekre is szakított időt, akit a többi sebész elutasított, mondván, hogy rajtuk már nem lehet segíteni (emiatt nem is volt túl népszerű több kollégája szemében). Ráadásul, mint a korszak legnagyobb sebészei, nem csak praktizált, de aktívan hozzájárult a terület fejlődéséhez is: két könyvet is írt (The Elements of Surgery és Practical Surgery), és több találmány is köthető hozzá, és ezek közül például a Liston végtagrögzítősín, valamint a bulldog artériás csipesz a mai napig használatos valamilyen formában a sebészetben.
Azonban Listonhoz köthető a történelem legvégzetesebb műtétje is. A páratlan sebesség ugyanis időnként némi járulékos kárral társult – Listonnak egyszer például egy láb amputálása közben véletlen a páciens heréit is sikerült lekapnia, ami igazán kellemetlen meglepetés lehetett mindenkinek. Ennél is komolyabb volt azonban a cikk apropóját adó fiaskó. Liston keze tehát villámsebesen járt – egy-egy lábeltávolítást letudott három perc alatt, de jobb napokon akár 28 másodperc is elég volt mindehhez. Egy nap azonban ez villámsebesség több problémát is okozott. Mint írtuk, ezek a beavatkozások igazi látványosságok voltak, és az egyik ilyen alkalomkor Liston szikéje olyan gyorsan járt, hogy mögötte egy idősebb úr nyaka előtt szaladt el a penge – szegény embernek ez túl sok volt, és össze is esett, utóbb kiderült, hogy szívrohamot kapott, és meg is halt. Ez volt tehát az első halál a műtét során (Liston erről műtét közben egyébként nem értesült), és még el sem értünk a pácienshez.
A második és a harmadik halál napokkal később következett be. A villámkezű sebész egy gyors metszéssel ugyanis a beteget rögzítő egyik asszisztens ujjait is levágta. Utóbb azonban kiderült, hogy a szike nem volt megfelelően fertőtlenítve, így mind a páciens, mind az asszisztens sebe elüszkösödött, és meghaltak.
Belátható, hogy mindez nem egészében Liston hibája, sőt több probléma is egyenesen következett a korabeli viszonyokból, valamint higiénés megoldásokból. Tanulság azonban így is akad: elképzelhető, hogy egy terület legcsúfosabb kudarca nem a legnagyobb kontárhoz, hanem a legkiemelkedőbb szakemberhez köthető, éppen azért mert az úttörő munkák során rengeteg a nem várt buktató. Másrészt Liston neve fennmaradt ebben a kontextusban is, de nem szabad elfelejteni azt a rengeteg embert, akit megmentett, adott esetben úgy, hogy más nem volt hajlandó kezelni őket. Liston egyébként 1847-ben halt meg, és talán nem véletlen, hogy márványszobrot emeltek a tiszteletére és egy díjat is elneveztek róla.
(Forrás: The Atlantic, HistoryColored)
(Kép: Gaspare Traversi La operación című festménye (olaj/vászon), forrás: wikimedia.commons/anagoria)