A "tradicionális kínai páncélzatot idézi" az új űrruha, amit a kínai űrhajósok viselnek majd a Holdon 2024 / 09 / 29 / Bobák Zsófia
Kína az első emberes holdi misszióját erre az évtizedre, tehát még 2030 előtt tervezi megvalósítani: a küldetés keretében legalább három taikonautát küldenek majd a Hold felszínére, hogy a legénységből ketten rövid ideig (néhány óráig) tartó küldetésük közben tudományos munkát és megfigyeléseket végezzenek az égitesten. A fejlesztések a kínai űrügynökség (CMSA) szerint jól haladnak, az oda tartó utat lehetővé tevő Long March-10 rakéta, Mengcsou űrkapszula és Lanjüe leszállóegység készítése már zajlik és a holdi környezethez való űrruhákat is bemutatták szombaton egy Csunkingben megtartott technológiai fórumon. Az uniformisokat az űrhajósok akkor viselik majd, mikor elhagyják az űrhajót és sétára indulnak a Holdon, így a legnagyobb hangsúlyt a lábak, térdek minél akadálytalanabb mozgásának biztosítására helyezték. A külső forma, a színek és a mintázat távolról ugyan, de a tradicionális kínai páncélzatot idézi az űrruhát bemutató mérnökök szerint, ezzel az "erős akarat üzenetét közvetítik" az állami CCTV-nek nyilatkozó Csang Vanhszinnak, a Kínai Űrhajós Központ munkatársának magyarázata alapján. A CMSA a fórumon egy kampányt is indított, aminek során a nyilvánosságot is bevonva keresnek nevet az új űrruhának, ami kialakításában hasonló az eddigi EVA tevékenységekhez használt Feitian ruhákhoz. (Fotó: CMSA)
Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.