A fényből keletkező anyag annyira ritka, hogy gyakorlatilag most először sikerült detektálni a Brookhaven Nemzeti Laboratórium STAR-detektorával, noha Einstein híres E=mc² egyenletéből egyenesen következik a lehetőség.
Einstein tömeg-energia ekvivalenciája a speciális relativitáselmélet egyik következménye, ami kimondja, hogy a test "E" nyugalmi energiája megegyezik az "m" (nyugalmi) tömegének és "c" a fény sebessége négyzetének szorzatával. Az is következik az egyenletből, hogy amennyiben két kellően nagy energiájú foton egymásnak ütközik akkor anyag jön létre elektron és annak antianyag-párja a pozitron formájában. Magát a folyamatot Gregory Breit és John Wheeler amerikai fizikusok írtak le először 1934 -ben.
A dolog azért nehezen észlelhető, mert a szükséges energiaszint megkívánja hogy a reakcióban részt vevő fotonok minimum nagy energiájú gamma-sugarak formájában ütközzenek egymásnak, és az emberiség ezidáig még nem volt képes a gamma-lézerek megalkotására.
A New York-ban található Brookhaven Nemzeti Laboratórium kutatóinak Relativistic Heavy Ion Collider (RHIC) berendezésével végzett mérések során talán végre sikerült észlelni ezt a végletekig egzotikus és ritka reakciót.
„Tanulmányukban már Breit és Wheeler is rájöttek, hogy ez szinte lehetetlen. Akkoriban nem is léteztek még a lézerek. De javasoltak egy alternatívát, a nehéz ionok gyorsításának formájában. És mi a Brookhaven Nemzeti Laboratóriumban éppen ezt tesszük az RHIC-el" - nyilatkozta Zhangbu Xu fizikus.
A kutatók két iont - elektronjaiktól megfosztott, pozitív töltésű atomokat - gyorsítottak fel egy nagy méretű hurokban, mielőtt azok majdnem ütközőpályán elhaladtak egymás mellett. Mivel az ionok a fénysebességhez igen közeli sebességen mozogó töltött részecskék voltak, elektromágneses mezőt vittek magukkal, melynek belsejében számos nem teljesen valóságos, úgynevezett „virtuális foton volt megtalálható, amelyek az ionok körüli felhőként utaztak" - magyarázta el Xu.
A virtuális részecskéknek azokat a részecskéket nevezzük, melyek a valódi részecskék közötti mezőkben ugrálnak "ki-be" a létezésbe, igen rövid időtartamokra. Xu és tudóstársai kísérletében, amikor az ionok elhaladtak egymás mellett, a két virtuális fotonfelhőjük olyan gyorsan haladt, hogy a viselkedésük megegyezett a valódi fotonokéval.
A mágneses terekben található valódi hatást kiváltó virtuális részecskék összeütköztek, és valóságos elektron-pozitron párt hoztak létre, amelyet a tudósok észleltek is.
A kísérlet validálásához és a Breit-Wheeler folyamat megfigyeléséhez nagy számú észlelésre volt szükség, és a fizikusok több mint 6000 elektron-pozitron párost detektáltak. A kísérletben szereplő virtuális részecskék miatt azonban - bár azok valódi részecskékként viselkedtek - kérdéses, hogy a kísérlet valóban a Breit-Wheeler folyamat demonstrációja volt-e. A gamma-lézerek létrehozásáig erre a válaszra még úgy tűnik várnunk kell. A kutatás eredményei a Journal of Physical Review Letters folyóiratban jelentek meg.
(Forrás: Space, Wikipédia Kép: Unsaplsh)