A Nature folyóiratban múlt szerdán megjelent tanulmányból kiderül, hogy központi csillagunkban az úgynevezett szén-nitrogén-oxigén (CNO) fúziós ciklus zajlik, amiben nehezebb elemeket találunk, mint amit a tudósok egy Nap méretű csillag esetében vártak volna.
A felfedezésből az a legfontosabb, hogy empirikusan is megerősíti azt, amire a tudósok a hipotézis 1930-as évekbeli felállítása óta nem voltak képesek: létezik a CNO-ciklus.
A Nap fúziójának tanulmányozására irányuló korábbi kísérletek indirekt forrásokból származó, nem megfelelő adatokhoz vezettek - áll a massachusettsi Amherst Egyetem sajtóközleményében. Ez az új kutatás azonban egyenesen a forráshoz vezetett, a neutrínók érzékelésén keresztül. Ezek azok a szubatomi részecskék, melyeket a Nap magja folyamatosan kibocsát, de általában egyenesen áthaladnak a Földön.
Az olaszországi Borexino detektor földalatti létesítményének felhasználásával több mint 100 tudósból álló csapatnak sikerült észlelnie a Napból érkező CNO neutrínókat, ami az említett előfeltételezések miatt meglepte a tudósokat.
Olyan neutrínókat már eddig is ismertünk, melyeket akkor bocsát ki a Nap, amikor a hidrogén héliummá fuzionál. Ez az olyan könyebb csillagok védjegye, melyek a nap energiájának 99 százalékát vagy kevesebbet bocsátanak ki. Az új felfedezés éppen időben érkezett, hiszen meghosszabbította a Borexino detektor élettartamát, amit már előjegyeztek a szétszuerelésre a következő hónapban, amellett persze, hogy vadonatúj ismereteket szolgáltatott napunk működéséről.
"A CNO égési folyamatok beigazolódása Napunkban, ahol csak egy százalékban működik, megerősíti bizalmunkat abban, hogy értjük a csillagok működését" - mondta el Andrea Pocar, az UMass Amherst fizikusa a felfedezés kapcsán.
(Forrás: Phys Kép: Wikipédia, Borexino)