A világ csillagászai másodpercek múltán már irányba fordított távcsövekkel keresték a kitörés forrását. “A távcsövek képesek voltak megfigyelni a robbanást 50 másodperccel azután, hogy feltűnt az égen" - mondta Razmik Mirzoyan, aki az iker Major Atmospheric Gamma Imaging Cherenkov (MAGIC) távcsöveket üzemelteti a Kanári-szigeteken.
A megfigyelők azonnal olyan könnyű részecskéket észleltek, amelyek annyi energiát hordoznak, mint amennyi a nagy hadron-ütköző (CERN) kísérleteiben szabadul fel Svájcban. "Ez billiószor több energia, mint a látható fényé" - mondta Gemma Anderson a Curtin Egyetem Rádiócsillagászati Kutatóközpontjától (ICRAR), aki a föld számos országából származó, több mint 300 tudósból álló csapat élén tanulmányozta a robbanást.
A GRB 190114C-nek elnevezett esemény egyszerűen a legnagyobb robbanás, amit valaha észleltek. "Valószínűleg egy hatalmas csillag válhatott szupernóvává, és az ebből származó robbanás után egy fekete lyuk maradt" - mondta Dr. Anderson.
"Egy tipikus ilyen robbanás néhány másodperc alatt annyi energiát bocsát ki, mint a Nap a teljes 10 milliárd éves élettartama alatt."
Kisebb gammasugár-kitörések naponta egyszer fordulnak elő, előjelek nélkül. A januári kitörés körülbelül tízszer erősebb volt, mint az eddigi rekordtartó, amelyet 2013-ban észleltek egy kb. 4 milliárd fényév távolságban lezajlott robbanásból.
A kutatók eredményeiket a Nature folyóiratban tették közzé .
(Forrás: NewsHub Képek: )