A vihar után előkerült egy 40 ezer éves erdő

2024 / 10 / 09 / Felkai Ádám
A vihar után előkerült egy 40 ezer éves erdő
Az erdő hihetetlenül ősi – az utolsó jégkorszak idejéről származik.

A tasmániai Narawntapu Nemzeti Parkban található Badger Beachen nemrégiben egy teljes ősi erdőt fedeztek fel – írja az ABC. A Tasmanian Parks and Wildlife Service (PWS) hétfőn tette közzé a “megkövesedett erdőről” készült fotókat, amelyeken a sziklás partvonalba ágyazott fatönkök láthatók. Ez az erdő valószínűleg több tízezer évvel ezelőttről, az utolsó jégkorszak idejéből származik.

Mint azt s PWS magyarázta az ABC-nek: a közelmúlt viharai elmosták a homokot és a törmeléket a partról, és ennek köszönhetően tárult elő ideiglenesen ez az erdőfosszília. Sajnos azonban arra is nagy az esély, hogy az egykori fák hamarosan ismét eltűnnek az árapály állandó mozgása miatt.

Az erdő ugyan most került elő, de a tudósok már egy ideje ismerik. A Tasmániai Egyetem professzora, Greg Jordan, aki a növényi kövületek szakértője, körülbelül 20 évvel ezelőtt találkozott először a lelőhellyel. Elmondása szerint az erdő legalább 8000 éves, de akár jóval régebbi is lehet, és a fák egy része inkább megőrződött, mintsem teljesen megkövesedett. A különbség az utóbbi két folyamat között, hogy a megőrződés során az anyagok nagy része változatlan marad az oxigénhiány miatt, ami megakadályozza a bomlást, így több eredeti anyag maradhat fenn. Ez lehetővé teszi a tudósok számára, hogy a fák biológiai tulajdonságait tanulmányozzák, és mélyebb betekintést nyerjenek az ősi ökoszisztémába.


A PWS szerint ezek a gyökerek az utolsó jégkorszakból származnak

A fák valószínűleg egy régi melaleuca- vagy teafaerdő részét képezik, és kulturális jelentőséggel is bírnak. Jye Crosswell, aki egy őslakosokkal foglalkozó kulturális oktatási vállalkozás vezetője, elmondta, hogy ezek a helyszínek fontosak a tasmániai őslakos közösség számára:

“Ezeket a nagyobb fákat öregeknek tekintik, amelyek támaszt és útmutatást nyújtanak.”

Az erdő egyébként érthető módon megmozgatta a helyiek fantáziáját – özönlenek a látogatók, hogy addig szemlélhessék meg ezeket a maradványokat, amíg lehet. Természetesen azt mindenki hangsúlyozza, hogy a területet tiszteletben kell tartani, méghozzá nem csak a természeti értéke miatt, hanem mert a fent említettek miatt a bennszülött palawa nép számára is fontos kulturális kincsről van szó.

(Kép: illusztráció, azon egy melaleuca erdő látható, forrás: Floridai Egyetem)


Hello Szülő! Ha a gyereked nem tud valamit, akkor téged fog kérdezni. De ha te szülőként nem tudsz valamit, akkor kihez fordulsz?
A digitális kor szülői kihívásairól is találhattok szakértői tippeket, tanácsokat, interjúkat, podcastokat a Telekom családokat segítő platformján, a https://helloszulo.hu/ oldalon.
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Repül már a vén diák. Hová? Hová?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz? – Erről szól az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.