A világ leghalálosabb kertjének már a kapuja is elijesztheti a látogatót

2023 / 04 / 25 / Bobák Áron
A világ leghalálosabb kertjének már a kapuja is elijesztheti a látogatót
A "méregkertbe" a látogatók kizárólag csak túravezetővel, külön biztonsági eligazítás után léphetnek be, és szigorúan tilos bármit megérinteniük vagy megszagolniuk.

Ennek oka, hogy az Anglia északi részén, a Skóciával határos Northumberland megyében található turistalátványosság célja igencsak rendhagyó: az alwicki kastély szomszédságában található Poison Gardenben a világ legmérgezőbb növényei közül gyűjtöttek össze mintegy százat a ciánt termelő balkáni babérmeggytől a heroin alapanyagául szolgáló mákig. A kertnek már a kapuja sem nevezhető éppen turistacsalogató látványosságnak, arra ugyanis ez van felírva szép nagy betűkkel: "ezek a növények ölni tudnak". Ha pedig valaki esetleg így sem értené, a kovácsoltvas kapura néhány halálfejet is odaillesztettek, csak a miheztartás végett.

A szigorú figyelmeztetés ebben az esetben egyáltalán nem túlzás, hiszen a a kertben található növények közül még a kevésbé ártalmasak is súlyos mérgezést okozhatnak, jónéhány pedig valóban minden további nélkül képes végezni egy egészséges, felnőtt emberrel is. Itt van például rögtön a ricinus, amit a Guinness Rekordok Könyve a világ legmérgezőbb növényeként tart számon; a hazánkban is előforduló növény magjában megtalálható ricinből elegendő mindössze 70 mikrogrammot elfogyasztani ahhoz, hogy a méreganyag végezzen az emberrel. De nem sokkal kevésbé veszedelmes a kaukázusi medvetalp sem, amelyhez a kert munkatársai is csak vegyvédelmi öltözékben közelítenek. Az Európába dísznövényként behozott növény hatóanyaga, a furokumarin rákkeltő, szembe kerülve maradandó vakságot okozhat, emellett fényérzékennyé teszi a bőrt, amelyen ezután UV-sugárzás hatására égési sérülések jelentkezhetnek.

A fentiek alapján nem csoda, hogy a kertben a biztonsági előírások ellenére is a legveszélyesebb növényeket külön ketrec védi, hogy a látogatók még véletlenül se kerülhessenek hozzájuk túl közel. Bár a 2005 óta látogatható kertből eddig az összes vendég élve távozott, a Poison Garden egyik túravezetője, Dean Smith tavaly a BBC-nek elárulta, hogy az elővigyázatosság ellenére az már többször is előfordult, hogy valaki elájult a túra során.

Bár az emberek fejében az a kép alakulhat ki, hogy egy ilyen helyen elsősorban egzotikus, a világ távoli részeiről származó növényekkel fog találkozni, a mérgekertben valójában meglepően sok olyan növényt találni, aminek a neve ismerősen cseng. A Posion Garden honlapja a ricinus mellett is számos Magyaroszágon is honos növényt nevesít, többek között a nadragulyát, az illatos hunyort és a sisakvirágot. Utóbbit a Wikipédia is csak mint "a mérgek királynőjét" említi, teljes joggal, hiszen hatóanyaga, az akonitin akár 1 milligrammos dózisban is halálos lehet.

Ha valaki a fentiek alapján kedvet kapott hozzá, hogy ellátogasson a mérgező növények szentélyébe, akkor az Alnwick Garden honlapján kaphat bővebb tájékoztatást a tudnivalókról. A Poison Gardent is magában foglaló kert március 31. és november 5. között látogatható, a teljes áru jegy pedig 17,60 angol fontba, vagyis nagyjából 7500 forintba kerül.

(BBC, Alnwick Garden, Fotó: Jeffrey Greenberg/Universal Images Group via Getty Images)


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.