A világ leghosszabb élőlényére bukkantak Ausztrália partjainál

2020 / 04 / 15 / Bobák Áron
A világ leghosszabb élőlényére bukkantak Ausztrália partjainál
A kutatók egyenesen "a leghosszabb állatról" beszélnek, bár hogy a 46 méter hosszú lény egy állatnak tekinthető-e, azt nem is olyan egyszerű eldönteni.

Az Ausztrália nyugati partjainál, a Ningaloo-kanyonoknál megfigyeléseket végző R/V Falkor kutatóhajó néhány napja egy telepes medúzáról közölt felvételeket, amelynek hossza a becsléseik szerint elérheti a 46 métert. A telepes medúza nevéhez híven telepeket alkot, vagyis kisebb organizmusoknól, úgynevezett zoidokból épül fel, amelyek képesek magukat klónozni, így alkotva egy egészen hosszú élőlényt.

A zoidok mind más-más szerepet töltenek be a medúzában: a lebegtető gázkeverék segítségével felfelé irányítja a telepet, az úszóharangok a mozgásért felelnek, míg a táplálóöv a telep tápellátását biztosítja. A Live Science szerint a hétköznapi értelemben ezek a zoidok közelebb állnak ahhoz, amit "állatok" alatt érteni szoktunk, de mivel mindig telepeket alkotnak, így természetesen maga a telepes medúza is egy állatnak minősül.

A rekorder medúzát a SuBastian névre keresztelt, távirányítású tengeralattjáróval fedezték fel, amivel korábban korallzátonyokat és üvegszivacs-kolóniákat is megfigyeltek. A Schmidt Ocean Institute által kifejlesztett eszköz számos kamerával, szenzorral és tudományos eszközzel van felszerelve, és a tengerfenék feltérképezésén valamint az élővilág megfigyelésén túl fizikai minták gyűjtésére is alkalmas.


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.