Az Ausztrália nyugati partjainál, a Ningaloo-kanyonoknál megfigyeléseket végző R/V Falkor kutatóhajó néhány napja egy telepes medúzáról közölt felvételeket, amelynek hossza a becsléseik szerint elérheti a 46 métert. A telepes medúza nevéhez híven telepeket alkot, vagyis kisebb organizmusoknól, úgynevezett zoidokból épül fel, amelyek képesek magukat klónozni, így alkotva egy egészen hosszú élőlényt.
Check out this beautiful *giant* siphonophore Apolemia recorded on #NingalooCanyons expedition. It seems likely that this specimen is the largest ever recorded, and in strange UFO-like feeding posture. Thanks @Caseywdunn for info @wamuseum @GeoscienceAus @CurtinUni @Scripps_Ocean pic.twitter.com/QirkIWDu6S
— Schmidt Ocean (@SchmidtOcean) April 6, 2020
A zoidok mind más-más szerepet töltenek be a medúzában: a lebegtető gázkeverék segítségével felfelé irányítja a telepet, az úszóharangok a mozgásért felelnek, míg a táplálóöv a telep tápellátását biztosítja. A Live Science szerint a hétköznapi értelemben ezek a zoidok közelebb állnak ahhoz, amit "állatok" alatt érteni szoktunk, de mivel mindig telepeket alkotnak, így természetesen maga a telepes medúza is egy állatnak minősül.
A rekorder medúzát a SuBastian névre keresztelt, távirányítású tengeralattjáróval fedezték fel, amivel korábban korallzátonyokat és üvegszivacs-kolóniákat is megfigyeltek. A Schmidt Ocean Institute által kifejlesztett eszköz számos kamerával, szenzorral és tudományos eszközzel van felszerelve, és a tengerfenék feltérképezésén valamint az élővilág megfigyelésén túl fizikai minták gyűjtésére is alkalmas.