A Paterson Energy társaságot Vidya és Amarnath Maitreyan férj-feleség duója alapította 2016-ban az indiai Chennaiban. Együtt határozták el azt is, hogy a temérdek műanyag hulladékot környezetbarát folyékony pirolízis üzemanyaggá (olaj) alakítják.
Ez az üzemanyag többek között generátorokban, kemencékben és ipari kazánokban is felhasználható. A cég az indulás óta 150 tonna műanyag hulladékot alakított át energiahatékony üzemanyaggá. Egyedül India csak évente 5,6 millió tonna műanyag-hulladékot termel, a Central Pollution Control Board (CPCB) jelentése szerint.
A házaspár 2012-ben kezdte meg a hulladékgazdálkodás kutatását, és végül olyan eljárást találtak, amely a műanyagot visszabontja nyersolajjá. Vidya így emlékszik vissza: "Sok órányi kutatást és fejlesztést végeztünk a madrasi Indian Institute of Technology, Central Institute of Plastics Engineering & Technology tudósai és az Engineers India Limited tervezési tanácsadói segítségével."
„Egyszerűen fogalmazva, a műanyag hulladékot nagyon magas hőmérsékleten hevítjük oxigénszegény környezetben, így az gőzzé alakul, amelyet lehűtünk és kondenzáljuk pirolízis olaj (más néven bio-nyersolaj) formájában, amely a kőolaj egy biztonságosabb alternatívája.”
- mondta el Vidya. Ehhez először is összegyűjtik az ipari és lakóépületek műanyag hulladékait, valamint a települési szilárd hulladékok műanyag részeit. Ezután ezeket aprítják, és kisebb részekre bontják. A műanyagot ezután egy reaktorba juttatják, melyben lezajlik a folyamat melynek során kinyerik a szénhidrogéneket.
Annak érdekében, hogy a folyamat emissziómentessé váljon, a gázokat egy ballonban tartják és hevítő közegként visszajuttatják a fűtő-körbe. A végtermék a pirolízis-olaj, mely a hagyományos üzemanyagok hasznos helyettesítője. Melléktermékként pirolíziskoksz keletkezik, mely helyettesítheti a szént, és felhasználható a festék- és cementiparban is.
A pirolízis-olaj vagy könnyű desztillációs olaj a hagyományos üzemanyagok alternatívájaként felhasználható bármilyen üzemben, ahol hőt vagy villamos energiát kell termelni. A pirolízis folyamata fenntartható, hulladékból energiát előállító technológiaként működik, és képes felhasználni a legtöbb műanyag hulladékot, beleértve az egyszer használatos műanyagokat is.
Egy tonna műanyagból akár 500 liter olaj is előállítható, de a termelés a minőségtől is függ. A piro-olaj végtermék-költsége 25 százalékkal olcsóbb, mint a hagyományos olajoké. Ez nemcsak környezetbarátabbá, hanem üzleti szempontból is kifizetődőbbé teszi az előállítását.
A Paterson Energy már indított egy Bin-Go nevű programot a helyi lakosok számára, melyhez csatlakozva a lakosok meglátogathatják a cég webhelyét és igényelhetik a műanyaghulladék elszállítását. Céljaik között szerepel, hogy India szerte hasonló erőműveket hozzanak létre és remélhetőleg más országokban is elvigyék a szolgáltatást.
„A technológiánk biztosítja, hogy a műanyagot eredeti formájába, nyersolajjá alakítsuk vissza. Mi nem újrahasznosítók vagyunk, a mi szándékunk az, hogy körforgásos gazdaságot hozzunk létre.”
(Forrás: IntelligentLiving Képek: Pixabay, Canva)