A világ legkisebb mesterséges intelligencia szuperszámítógépe az íróasztalon is elfér

2025 / 01 / 08 / Bobák Zsófia
A világ legkisebb mesterséges intelligencia szuperszámítógépe az íróasztalon is elfér
Az Nvidia gépe egy személyi szuperszámítógép petaflop teljesítménnyel.

A szuperszámítógépek általában hatalmas, teremnyi méretű monstrumok, amelyeket különleges feladatok megoldására használnak a tudományos kutatásoktól kezdve az országok nukleáris arzenáljának védelméig. Ezek a berendezések több millió processzormagot tartalmaznak, és bizonyos esetekben olyan sebességgel végzik a számításokat, amit már exaflopban lehet mérni, vagyis másodpercenként akár trillió lebegő pontos műveletet tudnak elvégezni. A szuperszámítógépek jelenlegi leggyorsabbika, az El Capitan 1,742 EFlop/s teljesítményű, és 11 039 616 CPU és GPU magot tartalmaz, míg a második helyre szorult Frontier 1,353 Eflop/s teljesítményű, és 9 066 176 maggal büszkélkedhet. Mindkét szuperszámítógép az Egyesült Államokban található, előbbi a Lawrence Livermore Nemzeti Laboratóriumban, a Frontier az Oak Ridge Nemzeti Laboratóriumban, és a TOP500 első öt helyezettje között csak egy olyan van, ami nem amerikai: az ötödik helyen lévő HPC6, amit az Eni olajvállalat működtet Olaszországban.

Az Nvidia azonban most elkészítette azt a szuperszámítógépet, ami a világ bármely pontján bárki íróasztalára felkerülhet,

és nagyvállalatok, valamint tudományos intézetek helyett magánszemélyek is használhatják.

A gyártó a számítógépet a "világ legkisebb mesterséges intelligencia szuperszámítógépeként" mutatta be, a gép ugyanis kis doboz méretű, de elfér benne egy petaflop teljesítményű GPU is. A Project DIGITS nevű gép lelke egy új "szuperchip", aminek alapját a NVIDIA Grace Blackwell architektúrája adja. A GB10 Superchip egy úgynevezett SoC (system-on-a-chip), vagyis egylapkás rendszer, és NVIDIA Blackwell GPU mellett a legújabb generációs CUDA magokat tartalmazza, amelyeket a párhuzamos számítási feladatokhoz fejlesztettek ki, valamint NVIDIA Grace CPU-k és Tensor magok is helyet kaptak benne. A memóriája 128 GB-os, plusz 4 TB NVMe memória tartozik hozzá, de aki nem elégszik meg egyetlen szuperszámítógéppel, az akár csatlakoztathat is két Project DIGITS-et, így például egy 200 milliárd paraméteres nagy nyelvi modell helyett már egy 400 milliárd paraméteres verziót is futtathat a gépen.

A számítógépet az Nvidia kifejezetten a mesterséges intelligencia rendszerekkel való kísérletezéshez szánta kutatók, diákok és fejlesztők számára, ezért a felhasználóknak az AI szoftver könyvtárához is hozzáférést biztosít, ezáltal a modellek készítése és tesztelése sokkal könnyebbé válhat. A szuperszámítógép kicsi ugyan, de sokat tud, és az ára is ennek megfelelően alakul, előreláthatólag 3000 dollárért, vagyis 1,2 millió forintért értékesíti a gyártó (és partnerei) májustól kezdve.

(Fotó: Nvidia)


Hello Szülő! Ha a gyereked nem tud valamit, akkor téged fog kérdezni. De ha te szülőként nem tudsz valamit, akkor kihez fordulsz?
A digitális kor szülői kihívásairól is találhattok szakértői tippeket, tanácsokat, interjúkat, podcastokat a Telekom családokat segítő platformján, a https://helloszulo.hu/ oldalon.
Csillagfényes kalandok az egész családnak - Magyarország legjobb csillagvizsgálói
Csillagfényes kalandok az egész családnak - Magyarország legjobb csillagvizsgálói
A modern csillagvizsgálók ma már igazi élményközpontokként működnek, ahol a tudomány és a szórakozás tökéletes harmóniában találkozik, így nem csak a csillagászat iránt mélyebben érdeklődőknek nyújtanak izgalmas kikapcsolódást, de a családi programoknak is ideális célpontjai lehetnek.
Zsebpénz helyett karrier - Minden, amit a diákmunkáról tudni érdemes
Zsebpénz helyett karrier - Minden, amit a diákmunkáról tudni érdemes
Cikkünkben bemutatjuk a magyarországi diákmunka-piac helyzetét, a vonatkozó szabályozásokat, az adózási tudnivalókat, valamint a diákmunka előnyeit és a munkahelyválasztás szempontjait.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.