A New York-i Chinatownban, vagyis kínai negyedben épül fel az a börtön, amely a legmagasabb lesz a világon: az épület a szabályozások szerint akár több mint 90 méterre magasodhat az utcák fölé a zsúfolt városrészben. A leendő intézmény még nem létezik, de tervezett nagysága miatt már el is nyerte becenevét, a Jailscrapert, az angol jail (börtön) és skyscraper (felhőkarcoló) szavak összevonásával.
A torony mellett a komplexum számos más területet is magában foglal majd, például egy föld alatti parkolót és 1800 négyzetméternyi közösségi teret. Az épületben 1040 fogvatartottnak jut hely, legalábbis ennyi ágyat tartalmaz majd a sokemeletes torony. A börtön építésére azért van szükség, hogy ezzel és még három másik városi börtönnel helyettesítsék a Rikers-szigeten lévő telepet, amely a rabok iránt (és a rabok egymással szemben) tanúsított kegyetlen bánásmódjáról és az itt uralkodó rossz körülményekről híresült el. A komplexumot 2027-ben bezárják és addigra a rengeteg fogvatartott áthelyezését meg kell oldani, bár a legújabb hírek szerint a 2020-as lezárások és más okok miatt nem valószínű, hogy a megadott határidőig befejeződhet az átállás. A Rikers-szigeti létesítményben számos ember esett bántalmazás vagy nemi erőszak áldozatául, pedig a helyen túlnyomó többségben nem elítélteket tartanak fogva, hanem azokat, akik még a bírósági per befejezése és a végleges ítélet előtt állnak.
A Jailscraper építését a kínai negyed lakói a New York Times beszámolója szerint nem fogadták kitörő lelkesedéssel, mivel a börtön konstrukciója miatt le kellett bontani a korábban itt lévő, The Tombs néven ismert manhattani büntetőkomplexumot, amelynek eltakarítása jelentős felfordulással jár. A szomszédságában lévő házakban, amelyekben nagyrészt idős emberek bérelnek lakást, már most szerkezeti károk jelentkeztek, pedig a bontási munkák még nem fejeződtek be és az új felhőkarcoló konstrukciója meg sem kezdődött. Az építkezés későbbi szakaszában az is gondot okozhat majd a környékbeliek számára, hogy az egykori Tombs alatti területen régebben egy tó volt, aminek maradék mérgező vizét el kell majd vezetni. Az elkészült új börtön-felhőkarcoló így az építése előtt és után is sok kényelmetlenséget hoz a környék életébe, a kész Jailscraper hatalmas tornya pedig egészen a Manhattan-hídig ívelő árnyékot vet a városra a Guardiannek nyilatkozó Kerri Culhane, építészettörténeti szakértő szerint.
A Jailscraper egyébként bármilyen magas lesz is, a fogvatartottak számát tekintve messze elmarad más intézményektől: a világ legtöbb rabját elszállásoló börtöne, az Isztambulban található Silivri Fegyház például több mint 22 000 rabnak ad otthont, annak ellenére, hogy eredetileg 11 000 ember befogadására tervezték. A legkisebb börtön a Sark-szigeten áll, ebben összesen két személy számára van elegendő hely.
(Borítókép: a Rikers-szigeti börtön egyik cellája 1970-ben, Bettman/Getty Images)