A világ legősibb erődített településeit meglepő mód szibériai vadászok építették, nem földművesek

2023 / 12 / 16 / Felkai Ádám
A világ legősibb erődített településeit meglepő mód szibériai vadászok építették, nem földművesek
Több ezer évvel azelőtt, hogy a mezőgazdaság egyáltalán megjelent volna, Közép-Eurázsiában nyugat-szibériai vadász-gyűjtögető csoportok a világ legkorábbi állandó erődített településeit építették fel. Ez alapján feltételezhető, hogy a letelepedett életmód és a mezőgazdaság közt nincs olyan szigorú kapcsolat, mint eddig gondolták. A közelmúltban végzett radiokarbonos kormeghatározások szerint a fő gödörházat és az erődítményeket az amnyai régészeti lelőhelyeken körülbelül 8000 évvel ezelőtt építették.

A mostani felfedezés alapján Nyugat-Szibériában szubarktikus vadászó-gyűjtögető csoportok hozták létre a legkorábbi állandó megerősített településeket, ami tehát boríthat egy eddig stabilnak gondolt feltételezést – jelesül, hogy a letelepedett életmód kizárólag a mezőgazdasági tevékenységet folytató népcsoportok sajátja. Az amnyai régészeti lelőhelyek feltárását 1987-ben kezdték meg, és a legutóbbi radiokarbonos kormeghatározások alapján a fő gödörház és az erődítmények építésére körülbelül 8000 évvel ezelőtt kerülhetett sor. Ez azért jelentős fejlemény, mert a település így évszázadokkal megelőzi a hasonló európai helyszíneket, és a nyugat-szibériai tajga őskori közösségei kifinomult, tehát az eddig feltételezettnél komplexebb életmódjáról tanuskodik.

A régió vadászó-gyűjtögető csoportjai, amelyek az időszámításunk előtti 6000 körüli erőforrásokban gazdag tajga-környezetben virágoztak, valószínűleg azért erősítették meg a településeiket, hogy megvédjék az elraktározott élelmiszereket – elsősorban a halolajat, halat és a füstölt húst. A lelőhelyen talált, bonyolultan díszített kerámia maradványai élelmiszerek tárolására használt edényekre utalnak. Mint azt a kutatók írják:

"A vadászó-gyüjtögető csoportok erődítményépítését szórványosan megfigyelték a világ más részein, különböző – főként tengerparti – régiókban a későbbi őskortól kezdve, de ennek a jelenségnek a nagyon korai megjelenése Nyugat-Szibéria belső részén páratlan."

A kutatók szerint a körülbelül 8000 évvel ezelőtti éghajlatváltozás miatt az erőforrások szezonális jelleggel bőségben fordultak itt elő – ami bevonzotta ezeket a korai embercsoportokat a régióba. Ez a bőség azonban, a halászati és vadászati stratégiák fejlődésével párosulva, azt eredményezte, hogy maradt feleslegben is élelmiszer – amit tehát meg kellett védeni. Mindehhez társult, hogy a különféle vadászó-gyűjtögető csoportok egy régióban való koncentrációja elősegíthette a portyázás kultúráját, ami változásokat idézhetett elő a társadalmi-politikai struktúrákban is – vagyis kialakulhattak a vagyoni egyenlőtlenségek és a tulajdonjogok. Ahogy a kutatók hozzáteszik:

"Ezen többlet (élelmiszer) kezelése aztán a népesség társadalmi-politikai szerkezetének megváltozásához vezetett, és nemcsak a vagyoni egyenlőtlenség és a kizárólagos tulajdonjogok megjelenéséhez, hanem a közösségi kohézió növekedéséhez is, például a monumentális építményeken végzett kollektív munkán és azok felhasználásán keresztül."

Az amnyai lelőhely tehát komoly tanulságokkal szolgál: a még folyamatban lévő kutatások alapján a mezőgazdaságon kívül egyéb tényezők, mint például az erőforrás-többlet és a közösségi kohézió, döntő szerepet játszottak a monumentális struktúrák és az ezeket létrehozó komplex társadalmak megjelenésében.

(Kép: légi felvétel az Amnya-folyó menti régészeti lelőhelyekről, forrás: Nikita Golovanov)


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.