Akinek volt Commodore-ja, értékelni fogja az AbacusBasicet, a "világ legmegfizethetőbb számítógépét"

2022 / 06 / 21 / Pőcze Balázs
Akinek volt Commodore-ja, értékelni fogja az AbacusBasicet, a
A brit Pentaform bemutatta az AbacusBasic-et, a "világ legmegfizethetőbb számítógépét". Mindössze százhúsz fontba kerül, és az ígéretek szerint tényleg csak egy monitor kell hozzá.

A TechCrunchon olvasható hír kiemeli: ez nem az a PC, amivel kipróbálhatjuk a legújabb játékokat, vagy megvághatjuk a régóta készülő nagyjátékfilmünket, de arra tökéletes, hogy megírjuk rajta az emailjeinket vagy rákössük a régi tévénkre, hogy azon is lehessen YouTube-ot vagy Twitch-et nézni. A gyártó weboldala szerint az AbacusBasic lelke egy 64 bites, négymagos, 1.44 - 1.84 GHz-es Intel processzor, szintén Intel grafikus csippel, 2-8 GB RAM-mal. A fájlokat egy 16 - 128 GB-os, beágyazott multimédia kártya (eMMC) segítségével tárolja, illetve 512 GB-ig kezel microSD kártyákat. USB 2.0, USB-C, HDMI, VGA és Ethernet portok is vannak a gépen, de WiFi és Bluetooth is. Az AbacusBasic rendkívül sok mindenben hasonlít Raspberry Pi 400-hoz, ám az előbbi egér helyett egy beépített trackpaddel segíti a kurzor mozgatását, illetve a gépre alapból telepítik a Windows 10-et, amely sokaknak megnyugtatóbb lehet, mint a Raspberry saját Pi OS-e. A régebbi monitorokhoz, tévékhez könnyen kapcsolódó VGA port is csak ezen van. Árban a kisebb, játékosabb Raspberry Pi 400 körülbelül tízezer forinttal veri az AbacusBasic-et, ami nagyjából ötvenháromezer forintba kerül, ráadásul erre még valószínűleg vám és ÁFA is jöhet, ha Angliából szerezzük be.

Fenntartás és fenntarthatóság

A gyártó azt ígéri, hogy az AbacusBasic évente mindössze 31kWh áramot fogyaszt, ami egy háromwattos LED izzó fogyasztása. A rendkívül ellenálló ház újrahasznosított műanyagból készül, ráadásul a mérete miatt lényegesen kevesebből, mint egy hagyományos asztali számítógép. "Egy világban, amelyben 4,2 milliárd ember még mindig nem fér hozzá számítógéphez, nem az a megoldás, hogy több számítógépet gyártunk, hanem, hogy jobbakat, környezetbarátabbakat" - fogalmazott a TechCrunch-nak Joon Sang Lee, a Pentaform társalapítója. A kütyüt egyelőre csak előrendelni lehet, a gyártó weboldalán keresztül.

(Fotó: Pentaform)

Harmincéves az Apple forradalmi kütyüje és egyben legnagyobb bukása A Newton volt a mai okostelefonok előfutára, de hat év alatt annyit adtak el belőle, mint iPhone-ból fél nap alatt.


Hello Szülő! Ha a gyereked nem tud valamit, akkor téged fog kérdezni. De ha te szülőként nem tudsz valamit, akkor kihez fordulsz?
A digitális kor szülői kihívásairól is találhattok szakértői tippeket, tanácsokat, interjúkat, podcastokat a Telekom családokat segítő platformján, a https://helloszulo.hu/ oldalon.
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Repül már a vén diák. Hová? Hová?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz? – Erről szól az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.