Amikor a Samsung F-16-os vadászgépeket és önjáró lövegeket gyártott

2022 / 11 / 27 / Bobák Áron
Amikor a Samsung F-16-os vadászgépeket és önjáró lövegeket gyártott
A Samsungot a legtöbben a telefonjairól, a tévéiről, esetleg a hűtőszekrényeiről ismerik, pedig volt idő, amikor a koreai cég önjáró lövegeket és helikoptereket is gyártott.

Mi tagadás, a Samsung esetében könnyebb lenne felsorolni, hogy mivel nem foglalkoztak, hiszen szinte nincs olyan szeglete az iparnak, amiben valamilyen formában ne lennének (vagy legalábbis lettek volna) jelen. A mindenki által jól ismert Samsung Electronics mellett a cégnek számos más leányvállalata van, amik a legkülönbözőbb területeken váltak meghatározóvá az elmúlt évtizedekben. A Samsung az építőiparban is érdekelt Samsung C&T által részt vett a világ legmagasabb felhőkarcolójának, a Burj Kalifának az építésében, a Samsung SDI a világ egyik vezető akkumulátorgyártója, a Samsung Heavy Industries az egyik legnagyobb hajóépítő vállalat, de az egykor szárított halak kereskedelmével induló cégnek emellett vannak érdekeltségei a divatiparban, a biztosítási szektorban, a reklámszakmában és a szórakoztatóiparban is. És akkor a Samsung Precisionről még nem is beszéltünk.

Az 1977-ben alapított cég eredetileg videokamerák gyártásával foglalkozott, a termékpaletta viszont a következő években érdekesen bővült, ugyanis 1979-ben a General Electrickel összefogva elkezdtek sugárhajtóműveket gyártani a dél-koreai hadsereg számára. Az üzlet eléggé beindulhatott, ugyanis ha öt évet előre ugrunk az időben, azt látjuk, hogy a Samsung az amerikai M109 löveg licence alapján már egy 155 milliméteres ágyúval és 12,7 milliméteres géppuskával felszerelt, nukleáris, biológiai és vegyi szennyeződések elleni védelemmel is ellátott, páncélozott önjáró tarackot gyárt a hadseregnek K55 néven.


A K55 utódja, a K9 Thunder önjáró tarack

A Samsung lelkesedése persze érthető, hiszen Dél-Koreában egyáltalán nem rossz üzlet a katonai fejlesztésekre specializálódni. A folyamatos háborús fenyegetettség miatt az ország hatalmas pénzeket öl a védelmi kapacitás fejlesztésébe, 2019-ben például az ország GDP-jének csaknem 3%-át, 43 milliárd dollárt fordítottak a hadseregre. A pénz meg is látszik a koreai hadseregen, ami a Globalfirepower számításai szerint a világ hatodik legerősebb hadserege, 2600 tankkal, több mint hétezer tüzérségi rendszerrel, 414 vadászgéppel és két repülőgép-hordozóval rendelkezik.

Nem csoda, hogy a Samsung mindent beleadott, hogy kielégítse a hadsereg kívánságait, így a '90-es években - immár Samsung Aerospace Industries néven - még magasabb fokozatra kapcsoltak. A különböző hajtóművek mellett ők gyártották a K55-öt leváltó, már teljesen dél-koreai fejlesztésű K9 Thunder önjáró löveget, részt vettek a Bell 427 helikoptert fejlesztésében, és mintegy megkoronázva a munkásságukat, 1994-től amerikai licenc alapján hozzákezdtek a KF-16-os vadászgép gyártásához, ami azóta is a dél-koreai légierő gerincét alkotja. Utóbbi gépet a Hyundai Space and Aircraft Companyval és a Daewoo Heavy Industriesszal közösen létrehozott Korea Aerospace Industries gyártotta, ami 1999-ben - a Samsung repülőgépgyártó-részlegével együtt - állami tulajdonba került.

Ennek ellenére a Samsung nem szállt ki a hadiiparból, az egykori Samsung Precision innentől kezdve Techwin néven gyártotta nem csak az önjáró lövegeket, de a K10 ARV lőszerutántöltő járműveket és a határvédelemre használható SGR-A1 robotgépfegyvert is. Emellett a kamerabizniszről sem mondtak le, a Techwin a 2000-es években az egyik legnagyobb kamerás megfigyelő rendszerekre (CCTV) szakosodott cég lett, de ők gyártották például a Digimax A7 kompakt fényképezőgépet is. A Samsung hadiipari kalandja végül 2014-ben ért véget, amikor az egész céget eladták a Hanhwának - azóta legfeljebb csak katonai szabványú telefonokat készítenek.

Ez a cikk eredetileg 2020. 04. 21-én jelent meg a Rakétán.

(Fotó: Wikimedia Commons, Republic of Korea Armed Forces/Flickr)

Az ember, aki két atomtámadást is túlélt Az atombombára szokás úgy gondolni, mint olyan halálos fegyverre, ami elől nincs menekvés, és noha a történelem bebizonyította, hogy ez többnyire valóban így van, azért akadnak ellenpéldák is.


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.