Amióta mérik, még soha nem volt olyan meleg a Földön, mint az elmúlt 12 hónapban

2023 / 11 / 19 / Bobák Áron
Amióta mérik, még soha nem volt olyan meleg a Földön, mint az elmúlt 12 hónapban
Az amerikai Climate Central nevű nonprofit szervezet szerint az emberi tevékenység által okozott klímaváltozás tavaly novembertől idén októberig mintegy 7,3 milliárd embert érintett valamilyen mértékben.

A hírről beszámoló Nature tudományos folyóirat szerint a kutatók a világ 175 országának mintegy 920 városának a hőmérsékleti adatait elemezve jutottak erre a következtetésre, amelyet az iparosodás előtti időkkel, vagyis az 1850-től 1900-ig tartó időszakkal vetettek össze. Ez alapján a Climate Central munkatársai arra jutottak, hogy az átlaghőmérséklet 1,32 Celsius-fokkal emelkedett, ami jócskán felülmúlja még a 2015-2016-ban mért 1,29 fokos emelkedést is.

Bár a hőmérséklet emelkedését természeti tényezők - például az El Nino - is befolyásolták, Friderike Otto, a londoni Imperial College kutatója a tanulmánnyal kapcsolatban hangsúlyozta, hogy a klímaváltozás jelentős mértékben az emberi tevékenységnek tudható be: számításaik szerint az 1,32 fokos emelkedésből nagyjából 1,29 fokos emelkedés az, amiért egyértelműen az emberek tehetők felelőssé.

A kutatók az úgynevezett Climate Shift Index segítségével határozták meg, hogy mennyire valószínű, hogy a mért hőmérséklet-emelkedések összefüggésbe hozhatók az emberi tevékenység okozta klímaváltozással. Ezek alapján megállapították, hogy a vizsgált időszakban mintegy 7,3 milliárd ember élt a Földön, aki tíz vagy annál több napon keresztül tapasztalta a klímaváltozás hatásait és legalább 700 olyan egymilliónál nagyobb népességű város lehetett, amelynek lakói "extrém hőségnek" voltak kitéve az elmúlt 12 hónapban. Ennek kritériuma, hogy a hőmérséklet olyan magas legyen, ami az adott területen kevesebb mint 1%-os valószínűséggel fordul elő. Az extrém hőmérsékleti értékek megállapításához a kutatók az 1991 és 2020 között rendelkezésre álló adatokkal vetették össze az elmúlt 12 hónap értékeit.

Bár a Climate Central számításai szerint a klímaváltozás által leginkább érintett területek Dél-Amerikában, Ázsiában valamint Afrikában találhatóak, a "győztesnek" járó kétes címet mégis egy észak-amerikai város érdemelte ki: a szervezet adatai szerint Houston-ban volt a leghosszabb, 22 napon keresztül tartó hőhullám. Az amerikai várost Jakarta (Indonézia), New Orleans (USA), Tangerang (Indonézia) és Qujing (Kína) követte, amely települések mindegyikén legalább 16 napig tartó hőhullám volt megfigyelhető. A kutatás megállapítja, hogy világszerte legalább 1,9 milliárd ember, azaz az emberiség csaknem negyede tapasztalt legalább öt napon keresztül tartó hőhullámot az elmúlt egy évben.

(Borítókép: Cris Faga/NurPhoto via Getty Images)


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.