A hírről beszámoló Nature tudományos folyóirat szerint a kutatók a világ 175 országának mintegy 920 városának a hőmérsékleti adatait elemezve jutottak erre a következtetésre, amelyet az iparosodás előtti időkkel, vagyis az 1850-től 1900-ig tartó időszakkal vetettek össze. Ez alapján a Climate Central munkatársai arra jutottak, hogy az átlaghőmérséklet 1,32 Celsius-fokkal emelkedett, ami jócskán felülmúlja még a 2015-2016-ban mért 1,29 fokos emelkedést is.
Bár a hőmérséklet emelkedését természeti tényezők - például az El Nino - is befolyásolták, Friderike Otto, a londoni Imperial College kutatója a tanulmánnyal kapcsolatban hangsúlyozta, hogy a klímaváltozás jelentős mértékben az emberi tevékenységnek tudható be: számításaik szerint az 1,32 fokos emelkedésből nagyjából 1,29 fokos emelkedés az, amiért egyértelműen az emberek tehetők felelőssé.
A kutatók az úgynevezett Climate Shift Index segítségével határozták meg, hogy mennyire valószínű, hogy a mért hőmérséklet-emelkedések összefüggésbe hozhatók az emberi tevékenység okozta klímaváltozással. Ezek alapján megállapították, hogy a vizsgált időszakban mintegy 7,3 milliárd ember élt a Földön, aki tíz vagy annál több napon keresztül tapasztalta a klímaváltozás hatásait és legalább 700 olyan egymilliónál nagyobb népességű város lehetett, amelynek lakói "extrém hőségnek" voltak kitéve az elmúlt 12 hónapban. Ennek kritériuma, hogy a hőmérséklet olyan magas legyen, ami az adott területen kevesebb mint 1%-os valószínűséggel fordul elő. Az extrém hőmérsékleti értékek megállapításához a kutatók az 1991 és 2020 között rendelkezésre álló adatokkal vetették össze az elmúlt 12 hónap értékeit.
Bár a Climate Central számításai szerint a klímaváltozás által leginkább érintett területek Dél-Amerikában, Ázsiában valamint Afrikában találhatóak, a "győztesnek" járó kétes címet mégis egy észak-amerikai város érdemelte ki: a szervezet adatai szerint Houston-ban volt a leghosszabb, 22 napon keresztül tartó hőhullám. Az amerikai várost Jakarta (Indonézia), New Orleans (USA), Tangerang (Indonézia) és Qujing (Kína) követte, amely települések mindegyikén legalább 16 napig tartó hőhullám volt megfigyelhető. A kutatás megállapítja, hogy világszerte legalább 1,9 milliárd ember, azaz az emberiség csaknem negyede tapasztalt legalább öt napon keresztül tartó hőhullámot az elmúlt egy évben.
(Borítókép: Cris Faga/NurPhoto via Getty Images)