A felfedezők által Ammonitnak elnevezett objektumot a hawaii Mauna Keán működő Subaru teleszkóp segítségével találták meg. Az Ammonit első észlelése 2023-ban történt, a felfedezést pedig 2024-ben a Kanada–Franciaország–Hawaii teleszkóp további megfigyelései erősítették meg. Érdekesség, hogy az égitestet – bár a kutatók tudtán kívül – már korábban is megörökítették: 2005-ben, 2014-ben és 2021-ben készült adatokban is szerepelt.
Az Ammonit becsült átmérője 220 és 380 kilométer közé tehető, és ez a negyedik ismert példány a szednoidok közül – vagyis az olyan távoli transzneptunuszi objektumok közé tartozik, amelyek rendkívül elnyújtott pályán keringenek, és a Naphoz való legközelebbi pontjuk (perihélium) is igen távol esik – ez utóbbi 50–75 csillagászati egység (CsE) között mozog, míg a legkülső pontja (aféliuma) a 252 CsE környékén található. (Egy CsE a Föld és a Nap közötti átlagos távolság.) Számítógépes szimulációk szerint az Ammonit pályája legalább 4,5 milliárd éve stabil. Érdekes módon egykor más szednoidokkal együtt haladt hasonló pályán, mígnem körülbelül 4,2 milliárd évvel ezelőtt egy ismeretlen esemény hatására új utakra tévedt. Dr. Fumi Yoshida, a FOSSIL projekt vezetője így fogalmazott:
„Az Ammonitet a Naprendszer olyan térségében találtuk, ahol a Neptunusz gravitációs hatása alig érvényesül. Az ilyen objektumok jelenléte arra utal, hogy a Naprendszer korai történetében valami szokatlan esemény játszódott le.”
Több elmélet is létezik arra nézvést, hogy mi alakíthatta ki ezeket a távoli, különleges pályákat – a közeli csillagtalálkozásoktól egészen a vitatott Kilencedik Bolygó hatása merül fel a teóriák színpalettáján. Az Ammonit azonban eltérő pályát ír le a többi szednoidhoz képest, ami épp emiatt némileg megkérdőjelezi azt, hogy valóban létezik egy eddig ismeretlen, óriási bolygó, amely a külső Naprendszert formálta ki. Ahogy azt Dr. Yukun Huang megjegyezte:
„Az Ammonit pályájának különállósága gyengíti a Kilencedik Bolygó elméletét. Elképzelhető, hogy egykor valóban létezett egy ilyen bolygó, amelyet később kilökött a rendszer, és a mostani szokatlan pályák ennek az eseménynek a nyomai.”
Dr. Shiang-Yu Wang így foglalta össze a felfedezés jelentőségét:
„Az Ammonit megtalálása nem csupán egy újabb távoli égitest azonosítását jelenti. Arra is rámutat, hogy valami rendkívüli formálta a Naprendszert a hajnalán – legyen az egy elhaladó csillag vagy egy rejtett bolygó –, és ez segíthet bennünket a Naprendszerünk eredetének a mélyebb megértésében.”
(Kép: a távoli Naprendszerben felfedezett "Ammonit" becenevű égitest művészi illusztrációja, forrás: Mesterséges intelligencia által generált illusztráció, készítette: Ying-Tung Chen, ASIAA)