Amszterdamban teljesen elektromossá válik a városi hajózás

2020 / 03 / 07 / Rácz Tamás
Amszterdamban teljesen elektromossá válik a városi hajózás
2025-re minden turistahajó csendes és füstmentes lesz Amszterdam csatornáin.

Aki az elmúlt években többször járt Amszterdamban és hajókázott a város lenyűgöző csatornahálózatán, annak feltűnhetett, hogy egyre csendesebb a vízi közlekedés és egyre jobb a levegő a városban valamiért.

Én pár hónapja jártam kint utoljára egy sajtórendezvényen és rá is kérdeztem a kapitányunknál, hogy tényleg elektromos az a cirka hatvanfős városnéző hajó, amivel megyünk? Mint kiderült, tényleg, sőt: nem csak a mi hajónk lett csendes és szagtalan, hanem egy egész csomó vízijármű. A kapitány pontosabb részleteket nem tudott a változás hátteréről, de elmondta, hogy ő is szívesebben dolgozik villannyal, mint dízellel és reméli, hogy teljessé válik a vízi villamosítás.


Az amszterdami csatornahajózásban szemre nincs változás, orra és fülre viszont annál inkább!

Mint ma megtudtam egy Hollandiából érkezett hírből, 2025-re teljesül is a vágya. A város zöld párti (mármint nem zöldpárti, hanem ténylegesen egy zöld párt, a GroenLinks tagjaként politizáló) polgármestere, Femke Halsema kezdeményezésére ugyanis a város 2025-re a csatornarendszerbe nem enged be többé üzleti céllal működtetett dízelmotoros hajókat.

A változás egyébként nagyrészt már mostanra lezajlott. A rendszeresen a csatornákon cirkáló 550 kirándulóhajó 75%-a már most is emissziómentes elektromos jármű. A hajók nagy többsége nem új, hiszen egy átlagos méretű új turistahajó egymillió euró feletti tétel lenne, hanem a régi hajótestből az amúgy is beütemezett rendszeres karbantartás során dobják ki a dízelmotort és a gázolajtankot, majd szerelik helyükre 50-150 ezer eurós költség árán a lítium- vagy ólom-sav akkut és az elektromos motort.


Vízen lebegő ide-oda vontatható mobil villanyhajó-töltő Amszterdamban

Amsterdamban persze nagyon sok a privát hajó is, a nagyjából 12 ezer járműnek pedig a becslések szerint csupán öt százaléka elektromos. A technológiai váltás azonban ezeknél is zajlik. A folyamatnak új lökést adhat, hogy a jövő év végéig a tervek szerint száz, a vízről elérhető töltőpontot üzemelnek be a városban és ezen a héten elindult egy innovatív mobil vízi töltő is, a tárolható és szállítható megújuló energiával foglalkozó Skoon Energy első kísérleti töltőállomása,  ami tulajdonképpen nem más mint egy óriási, zöld vízen lebegő akkumulátor.


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.