Antarktiszi túrára indult két tucat laposföld-hívő. Ők meglepődtek, a többség kevésbé

2024 / 12 / 21 / Pőcze Balázs
Antarktiszi túrára indult két tucat laposföld-hívő. Ők meglepődtek, a többség kevésbé
Huszonnégy laposföld-hívő és huszonnégy kerekföld-hívő útra kelt, hogy a saját szemükkel győződjenek meg arról, hogy a sarkokon valóban nem megy le a Nap.

A "Végső kísérlet" nevű vállalkozás célja az volt, hogy "lezárja a Föld formájáról folyó vitát", amelyre "mindkét oldal szerint" a legjobb módszer az, ha ellenőrzik, hogy valóban létezik-e az "éjféli nap" a sarkokon. A déli sarkon ugyanis ősszel kel fel a Nap, és csak tavasszal nyugszik le, az északin fordítva, de rövidebb ideig a sarkköröknél magasabb szélességi fokokon is megfigyelhető ugyanez. A magyarázat, amint azt a legtöbben rögtön tudják, hogy a Föld forgási tengelye nem merőleges a keringési síkjára.

Az, hogy mindez hogyan függ össze azzal, hogy a bolygónk lapos-e vagy sem, már eggyel nehezebb kérdés,

hiszen, ahogyan azt a Gizmodo cikke is kiemeli, a nappalok és az éjszakák váltakozását sem lenne könnyű megmagyarázni akkor, ha a Földet egy papírlapként vagy sakktáblaként képzelnénk el. Az amerikai New Hampshire-i Egyetem 2021-es felmérése szerint ezzel együtt az USA lakosainak a tíz százaléka úgy gondolja, hogy a Föld lapos. Ha ez nem lenne elég, a megkérdezettek nyolcvanhárom százaléka gondolja csak azt, hogy a bolygó a Nap körül forog, hetvenöt százaléka, hogy a lakóhelyünk évmilliárdok óta létezik. A laposföld-hívők és a bizonytalanok aránya lényegesen magasabb volt a Donald Trumpot támogatók, illetve a fiatalabbak, különösen az Y és a Z generációk tagjai között.

Hogy egy ilyen expedíció híre mennyire tudja meggyőzni őket arról, hogy tévednek, nagy kérdés - hiszen aki szembe megy a tudósok alkotta konszenzussal, az valószínűleg negyvennyolc túrázóról is ki tudja találni, hogy miért nem szavahihetőek. Pedig elég lenne csak kinézniük egy repülőgép ablakán a horizont görbületét keresve, vagy megkérdezniük egy elég távol élő ismerősüket, hogy náluk épp világos van, vagy sötét.

(Borítókép: Sebnem Coskun/Anadolu via Getty Images)

Egyesek azzal vádolják a Vatikánt és a Smithsoniant, hogy gigantikus méretű emberek létét titkolják Az interneten hemzsegnek az összeesküvés-elméletek, és miért éppen egy patinás tudományos társaság úszná meg, hogy az egyik középpontjába kerüljön?


Kik vannak a legnagyobb veszélyben? Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz?
Az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Hello Szülő! Ha a gyereked nem tud valamit, akkor téged fog kérdezni. De ha te szülőként nem tudsz valamit, akkor kihez fordulsz?
A digitális kor szülői kihívásairól is találhattok szakértői tippeket, tanácsokat, interjúkat, podcastokat a Telekom családokat segítő platformján, a https://helloszulo.hu/ oldalon.
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Repül már a vén diák. Hová? Hová?
A legjobb PlayStation játékok, amiket együtt is tudsz játszani a gyerekeddel!
A legjobb PlayStation játékok, amiket együtt is tudsz játszani a gyerekeddel!
Az ünnepek és nagyobb szünetek előtt összeraktunk egy színes ajánlót PlayStation játékokról az autóversenytől kezdve, az ugáláson át egészen az olyan ínyencségekig, mint a főzőjáték, ami a család legkisebb tagjainak is nyugodtan ajánlható, és amit akár közösen is játszhatunk velük, és még nekünk is élményt nyújtanak.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.