Ez a fajta hanyagság pedig komoly fenyegetést jelent, erre világított rá nemrég a Juniper Threat Labs, miután olyan aktív támadó hadjáratot azonosítottak, amelyben a Mirai botnet üzemeltetői világszerte routerek milliói felett próbálják átvenni az irányítást - írja a The Hacker News. Az incidensben legalább húsz márka routere érintett, az összekötő kapocs közöttük pedig az, hogy mindegyiknél a tajvani Arcadyan nevű gyártó alapszoftverét használják, a bűnözők pedig ebbe rejtették a kártékony CVE-2021-20090 jelzésű kódot.
Az automatizált támadás során a hackerek teljesen átveszik az irányítást a routerek felett, feltelepítik azokra a Mirai botnet kliensoldali szoftverét, ami ezt követően parancsra, ciklikusan a vezérlőszerverre csatlakozik.
A támadók aztán komplett intézményeket letarolhatnak a feltört eszközökkel.
Az érintett routereket tartalmazó lista egyelőre nem elérhető, annyi bizonyos, hogy a sebezhetőséget felfedező Tenable biztonsági cég harminchét eszközön azonosította a kártékony kódot. Akik ilyen routerrel rendelkeznek, annyit tehetnek, hogy a legújabb verzióra frissítik a készüléken futó szoftvert, már ha van elérhető frissítés. Ideális esetben ezt a műveletet elvégezhetik a router böngészős kezelőfelületén, vagy a hálózati eszköz támogatási oldaláról letölthetik, és az utasításoknak megfelelően telepíthetik.
(Fotó: Unsplash/Stephen_Phillips)