Sokan nem tudják, hogyan jut el az áram az erőművektől a lakásokig, de ezt most kiküszöbölhetjük

2024 / 05 / 23 / Bobák Zsófia
Sokan nem tudják, hogyan jut el az áram az erőművektől a lakásokig, de ezt most kiküszöbölhetjük
Az áram útját követhetjük végig az erőművektől az egyik legfontosabb magyar találmányon át a felhasználókig.

Az áramellátás manapság már az egyik legalapvetőbb szolgáltatás az emberek számára, ami nélkül nehezen boldogulnánk, hiszen már egy rövid ideig tartó áramszünet is problémákat okozhat: nem tudjuk használni a mikrót, nézni a tévét és ha lemerül a telefon vagy laptop akkumulátora, a sok szempontból létfontosságú internettől is el vagyunk vágva. Az áram olyan, mint a csapból folyó víz, vagy kis túlzással, mint a levegő, azaz mindig szükségünk van rá és számítunk is arra, hogy gond nélkül hozzájutunk.

De tudjuk-e, hogy valójában hogyan is működik az infrastruktúra, hogyan jut el az erőművekből az otthonunkig az áram?

Az E.ON által a magyar lakosság körében végzett felmérés eredményei szerint a válaszadók nagy része bevallottan nincs egészen tisztában a folyamattal - 46% nyilatkozott úgy, hogy nem igazán ismeri a procedúrát, 20% pedig elismerte, hogy egyáltalán nem tudja, hogyan működik az áramellátói rendszer az elejétől a végéig. Pedig a kutatás megállapítása alapján a lakosság az energiaellátásra nem is annyira szolgáltatásként, hanem az élet alapfeltételeként, a mindennapokhoz nélkülözhetetlen szükségletként tekint.

Az E.ON ezért készítette el azt az ismeretterjesztő sorozatát, amelynek első részéből kiderült, hogyan zajlik a folyamat és Papp Gergely kalauzolásával betekintést nyújt a hálózati rendszer üzemelésének rejtélyeibe, többek között a transzformátorok szerepét is megismerhetjük és az “állomások lelkét” testközelből láthatjuk.

A transzformátor teszi lehetővé az áram nagy távolságokra való eljuttatását és ez a kulcsfontosságú összetevő magyar mérnökök munkájának eredményeképpen született az 1880-as években. Ekkor dolgozta ki Bláthy Ottó és Zipernowsky Károly a Gaulard és Gibbs által szabadalmaztatott vasmagos transzformátorának hatékonyabb, zárt kialakítású változatát, majd Déri Miksa ötlete alapján a korábban alkalmazott soros kötés helyett áttértek a párhuzamos kapcsolásra és ezt az új változatot szabadalmaztatták 1885-ben. Ekkor használták első ízben a transzformátor kifejezést is. A rendszert még abban az évben be is mutatták a nagyközönség előtt a Magyar Országos Kiállításon, ahol a megvilágítást már az úttörő módszerrel biztosították, majd a berendezés világhódító útra indult ZBD-modell néven elhíresülve.

A transzformátor mellett sok más fontos összetevő is hozzájárul a modern áramellátó rendszerek működéséhez: az E.ON magyarországi közcélú hálózata például összesen 88 ezer kilométer hosszú, azaz körülbelül kétszer körbeérné az egyenlítőt.

(Fotó: E.ON, Angelses/Pixabay)

Edison és Westinghouse nagy áramháborúja Az 1880-as években felragyogott a világ az elektromos világításnak köszönhetően, de az árnyékban újfajta háború kezdte szedni áldozatait. Edison, Tesla, Westinghouse, Harold Brown, Topsy elefánt és három nagy magyar feltaláló mind a csatatéren találták magukat.


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.