Ez délen a Rio Grande alá ért, északon pedig nagyjából a 49. szélességi körig. Ekkorra ezeket a földeket az amerikaiak már felderítették, sőt le is telepedtek rajta. Sokan azért jutottak idáig, mert a mormonként üldözték őket a vallásuk miatt.
Ennél is többeket vonzott az arany.
A hódításnak pedig számos áldozata volt, akikről sokáig elfeledkeztek a történelem lapjai is.
Az USA Nemzeti Archívuma most nagyon gondosan kategorizálta, és online is elérhetővé tette azokat a képeket, amelyeken a civilizáció találkozik a Vadnyugattal. A képeket hétköznapi polgárok, de időnként a kormány megbízottjai készítették a friss találmánnyal, a fényképezőgéppel. Kisebb csoda, hogy ezek a képek ilyen állapotban megmaradtak a vadnyugat viszontagságos napjait túlélve, mivel ezeket kollódiumos eljárással rögzítették üveglemezekre.
A periódus végét az 1912-es évvel jelölték ki, ekkor csatlakozott ugyanis a szomszédos államok közül utolsóként Arizona az USA-hoz. Pontosabban ekkor vásárolta meg az USA 15 millió dollárért Mexikótól. Érdekesség, hogy az USA nem érezte úgy, hogy túl jó boltot csinált volna, és hamarosan felkínálta az immár 48. tagállamát visszavásárlásra Mexikónak. Mexikó viszont akkor pénzügyi nehézségekkel küzdött, így Arizona az Államoknál ragadt.
Akárhogy is, ezzel a kicsit mesterkélt dátummal ért véget a Vadnyugat korszaka.
A fentebb linkelt gyűjteményt Charlotte Palmer rendszerezte, és sorolta kategóriákba. Ha valaki a fenti linkre kattint, olyan osztályokat talál, mint az expedíciók (Surveys and Expeditions), a hadsereg a Vadnyugaton (Soldiering in the West) vagy akár a törvénykezés (The Law of the West). Charlotte Palmer alaposan utánajárt a képeknek, és feltüntetett, amit csak lehetett: a kép keletkezésének a körülményeit, a szereplőket, valamint a helyet és a dátumot is.