A Massachusettsi Műszaki Intézet munkatársai, a Space Exploration Initiative projekt keretében megtervezték azt a holdi moduláris lakhelyet, ami a lehető legkönnyebben felépíthető szállást biztosítja majd a leendő Artemis III misszió űrhajósainak, akik a tervek szerint még azelőtt érkeznek a Holdra, mielőtt hosszabb távú tartózkodásra alkalmas állomást alakítanának ki az égitesten. Az Artemis III lesz ugyanis a NASA Apollo-éra utáni első olyan holdmissziója, amelynek során embereket küldenek a Holdra, egy rövidebb tudományos küldetés erejéig. Az asztronauták csak egy hétig tartózkodnak majd a felszínen, de addig is főként a SpaceX Starship HLS (Human Landing System) űrhajóban tevékenykednek és űrsétákra indulnak adat-, és mintagyűjtési céllal.
Az űrügynökség hosszabb távú tervei között szerepel tartósabb lakhatásra használható lakhelyek készítése, de első körben még egyszerűbb megoldásokat tesztelnek, erre szánják az MIT Momo nevű modulját is. A moduláris, könnyű és gyorsan összeállítható egység alumínium keretből és polietilén külsőből áll, ami véd a sugárzástól. A modul hasonló egy popup sátorhoz, amelyet a legkevesebb erőfeszítéssel lehet felállítani, így jelentősen megkönnyíti az űrruhákban nehézkesen mozgó űrhajósok dolgát a szállás előkészítése során. A Momóban kis mérete ellenére háló-, és fürdőszoba is található és többféle funkciót is elláthat igénytől függően.
A tervezők a modult az Artemis III asztronautái számára tervezték, ezért a kialakításában fontos tényezőt játszott az, hogy a Starship HLS rakterében kényelmesen elférjen, de azt még nem lehet tudni, hogy valóban tesztelik majd-e, és ha igen, milyen formában és mennyi ideig, a Hold felszínén.
(Fotó: MIT Media Lab)