Ausztrál mérnök-kutatók véletlenül megoldottak egy 58 éves kvantum-rejtélyt

2020 / 03 / 17 / Justin Viktor
Ausztrál mérnök-kutatók véletlenül megoldottak egy 58 éves kvantum-rejtélyt
És nem is akármilyet. A felfedezés jelentősen felgyorsíthatja a kvantumszámítógépek fejlesztését, az egyes atommagok minden eddiginél precízebb elérése, kezelése, alakítása révén. Ismerkedjetek meg a nukleáris elektromos rezonanciával.

NER

Majdnem 60 évvel ezelőtt, a Nobel-díjas fizikus, Nicolaas Bloembergen egy izgalmas új jelenséget jósolt meg, nukleáris elektromos rezonancia (NER) néven, ám azt eddig senki sem volt képes demonstrálni működés közben. A nukleáris elektromos rezonancia tényleges bizonyítékait végül véletlenül, az ausztráliai Új-dél-walesi egyetem (UNSW) laboratóriumában fedezték fel, egy  meghibásodott eszköznek köszönhetően. 

Az áttörés új szintű ellenőrzést biztosít az atommagok felett a tudósok számára, és komolyan felgyorsíthatja a kvantumszámítógépek fejlesztését.

A jelenség központi eleme, a mágneses mezők helyett elektromos mezők használatának ötlete, az egyes atomok spinjének szabályozásához. Ez az atommagok pontosabb és precízebb kezelését jelentheti, amelynek különféle területeken lehet nagy hatása.

Nagyságrendek a pontosságban

"A felfedezés azt jelenti, hogy megnyílt az út, az egy atomos spinnel működő kvantumszámítógépek felépítéséhez anélkül, hogy működésükhöz bármilyen rezgő mágneses mezőre lenne szükségünk" - mondta Andrea Morello, az UNSW kvantumfizikusa. 

"Ezen túlmenően ezeket a magokat kivételesen pontos elektromos- és mágneses-mező érzékelőkként használhatjuk, és a kvantumtudomány alapvető kérdéseire is válaszolhatunk a segítségükkel."

Szobányi fMRI egy chipben

“Egyes helyzetekben a nukleáris elektromos rezonancia helyettesítheti a nukleáris mágneses rezonanciát, amelyet manapság széles körben használnak különféle célokra: emberi test, kémiai elemek, sziklaképződés és egyebek letapogatására. A mágneses opció problémája az, hogy erősáramot, nagy tekercseket és jelentős helyet igényel - gondoljunk például egy kórház fMRI szkennerének méretére, és ráadásul, hogy bizonyos értelemben kissé tompa eszköz is“ - vélekedett Morello.

“Ha ellenőrizni szeretnénk az egyes atommagokat, - kvantumszámításhoz vagy nagyon kicsi érzékelőkhöz, - akkor a mágneses rezonancia nem épp megfelelő eszköz a feladathoz" - mondta Morello, aki így magyarázta az általuk elért eredményt:

"A mágneses rezonancia alkalmazása olyan, mintha úgy próbálnánk mozgatni egy bizonyos golyót a biliárdasztalon, hogy az egész asztalt felemeljük és rázzuk. Valóban mozgásba hozhatjuk a kiszemelt labdát, de az összes többivel is ezt tesszük. Az elektromos rezonancia jelentette áttörés olyan, mintha kapnánk a feladathoz egy valódi biliárd dákót, hogy pontosan elérjük a labdát ott, ahol csak akarjuk."


Az áttörés eredményének artisztikus szemléltető ábrája (UNSW)

A különös véletlenek angyala

Egy nukleáris mágneses rezonancia kísérlet során történt, hogy az UNSW kutatói megoldották a Bloembergen által 1961-ben feladott rejtvényt, és mindehhez egy törött antenna vezetett. A váratlan eredmények feletti tűnődés után a kutatók rájöttek, hogy a hibás felszerelés demonstrálta a nukleáris elektromos rezonanciát.

Az ez után következő számítógépes modellezéssel, a csapat ki tudta mutatni, hogy az elektromos mezők alapvető szinten befolyásolhatják az atommagot, eltorzíthatják az atomot körülvevő atomos kötéseket, és arra kényszeríthetik, hogy újból orientálódjon. 

Most, hogy a tudósok már tudják, hogyan működhet a nukleáris elektromos rezonancia, új módszereket fedezhetnek fel annak alkalmazására. Mi több, a jelenség és felfedezése bekerülhet a véletlenül tett jelentős tudományos felfedezések egyre vastagabb könyvébe. 

"Ez a mérföldkőnek számító eredmény kinyitja a felfedezések és alkalmazások kincsesládáját" - mondta Morello.

"Az általunk létrehozott rendszer elég összetett ahhoz, hogy megvizsgálhassuk, miképp alakul ki a klasszikus világ, - amelyet minden nap megtapasztalunk - a kvantumos világ birodalmából.

"Ráadásul felhasználhatjuk a rendszer kvantum összetettségét, hogy olyan elektromágneses tér-érzékelőt építsünk, amely rendkívül megnövekedett érzékenységgel bír. És mindez egy egyszerű, szilíciumból készülő elektronikai eszközben, melyet alacsony feszültségekkel működő fém elektródra vezérel" - vázolta a perspektívát Morello.

A kutatásról szóló beszámolót a Nature folyóiratban tették közzé.

(Forrás: ScienceAlert Képek: UNSW, Pikrepo)


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.