Ausztria vezető traktorgyártója hidrogénhajtású traktort készített

2024 / 07 / 13 / Bobák Zsófia
Ausztria vezető traktorgyártója hidrogénhajtású traktort készített
A kísérleti traktor működéséhez a hidrogént biogenikus nyersanyagokból állítják elő.

A Bécsi Műszaki Egyetem (TU Wien) és Ausztria nagy múltú traktorgyártója, a Steyr Művek megalkotta első hidrogénüzemű traktorát, hogy elősegítsék a környezetbarátabb módon működő mezőgazdasági gépek fejlesztését. A projekt célja a teljes körű fenntarthatóság demonstrálása volt, ami azt jelenti, hogy a hidrogénalapú meghajtás mellett a hidrogén előállítását is kisebb környezeti terheléssel igyekeztek megoldani.

Emiatt a földgáz vagy metán használatával készített szürke hidrogén alkalmazása helyett biogenikus nyersanyagokból létrehozott hidrogénnel működtetik a járművet, ami ezáltal nem csak a dízeles meghajtással szemben képvisel zöldebb alternatívát, hanem más típusú hidrogénes gépekhez viszonyítva is fenntarthatóbb verziót jelenthet. A japán Kubota szintén készül a hidrogén üzemanyagcellás traktorok gyártására, amelyek már 2025-ben megjelenhetnek a piacon és a Kubota H2 hidrogénmotorjuk bemutatása során szintén említést tettek a "zöld elektromosságból" származó hidrogén előnyeiről, de nem lehet tudni, hogy valójában milyen mértékben helyezik előtérbe az úgynevezett end-to-end (végpontól végpontig), azaz teljes körű fenntarthatósággal megvalósított gyártási és üzemeltetési folyamatokat.

A TU Wien és a Steyr traktora, az FCTRAC egy hagyományos STEYR 4140 Expert CVT modell átalakított változata és az egyetem elmondása szerint teljesítménye nem marad el a dízeles verzió mögött. A hidrogénes gép energiafogyasztásának tekintetében körülbelül 15 kilogrammnyi száraz biomassza felhasználását igényli annyi üzemanyag előállítása, ami 3,5 liter dízelnek felel meg. A BioH2Module fejlesztésében az egyik legnagyobb kihívást a keletkező hő elvezetésének megoldása jelentette a TU Wien mérnökeinek tanulmánya szerint, de az elkészült egység a tesztek alapján megbízhatóan üzemelt 35 Celsius-fokos hőmérsékleten is teljesítménycsökkenés nélkül.

A traktort egyelőre nem kereskedelmi forgalmazásra szánják, hanem egy tesztprojektnek, amivel a "klímasemleges és intelligens mobilitási technológiák" egyik lehetséges fejlődési útját mutatják be, de talán nem is olyan sokára megjelenhetnek az FCTRAC földeken szolgálatba álló utódai, amelyek a precíziós eszközökkel és önvezető mezőgazdasági gépekekkel együtt a gazdálkodás újabb formáját valósítják meg.

(Fotó: CNH)


Alakváltó repülőket tesz lehetővé ez az ultraerős, de nagyon rugalmas anyag
Alakváltó repülőket tesz lehetővé ez az ultraerős, de nagyon rugalmas anyag
Az új anyaggal olyan repülőket lehetne gyártani, amelyek szárnya mindig képes az aerodinamikai szempontból legelőnyösebb formát felvenni.
Vadul pusztítják az oroszok az amerikai tankokat – ezért Teslává kell őket alakítani
Vadul pusztítják az oroszok az amerikai tankokat – ezért Teslává kell őket alakítani
Az ukrajnai háború tűzében születik meg a jövő harckocsija – de milyen lesz? Ez derül ki a cikkünkből.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.