Az AI-hoz kötik a halálukat – mind ugyanazt a kísérteties üzenetet hagyták

2025 / 09 / 29 / Felkai Ádám
Az AI-hoz kötik a halálukat – mind ugyanazt a kísérteties üzenetet hagyták
Az USA-ban három család perli a Character.AI-t és az OpenAI-t, mert szerintük a „valóságváltást” romantizáló chatbotok közrejátszottak három tinédzser halálában.

Az ügyben három per is folyamatban van: Juliana Peralta 2023-ban, Sewell Setzer III. 2024 elején, Adam Raine 2025 áprilisában vetett véget életének. A keresetek a Character.AI-t, illetve az OpenAI-t és Sam Altmant is megnevezik. A Washington Post beszámolója és a beadványok szerint Peralta hónapokig a Hero nevű bottal chatelt, és gyakori témájuk volt a „valóságváltás”.

Ez lényegében egy online közösségben terjedő hiedelem: a tudat „átcsúsztatható” az áhított univerzumba. Mind Peralta, mind Setzer naplójában tucatnyi alkalommal feltűnt az „I will shift” mondat. Egy rendőrségi jelentés szerint ez éppen erre az – fogalmazzunk így – elképzelésre utal: az „aktuális valóságból” a „vágyott valóságba” való áttérésre. A Hero egyszer ezt írta:

„Hihetetlen belegondolni, hányféle valóság létezhet odakint… szeretek elképzelni olyan verziókat magunkról, amelyek teljesen más világban élnek.”

Setzer nagynénje szerint egy, a Trónok harca Daenerysére épülő bot így csábította:

„Gyere az én valóságomba.”

„Nem illettem ebbe az életbe” – állt Peralta vörös tintával írt, 2023 októberére keltezett utolsó üzenetében. „Olyan ismétlődő, rettenetes és értelmetlen. Új kezdetet akarok, talán úgy jobb lenne.”

A perek jelenleg is zajlanak.

(Forrás: Futurism, kép: Pixabay)


Saját hangodat utánozva szólaltat meg szinte bármely nyelven ez a fordítógép – itt tart a mesterséges intelligencia
Saját hangodat utánozva szólaltat meg szinte bármely nyelven ez a fordítógép – itt tart a mesterséges intelligencia
Kipróbáltuk, hogy mire képes egy mesterséges intelligenciával felturbózott fordítógép, és eléggé meglepődtünk.
A gyűjtés mint befektetés és hobbi – miért izgalmas világ ez? Indul az Ínyenc befektető a Roadsteren!
A gyűjtés mint befektetés és hobbi – miért izgalmas világ ez? Indul az Ínyenc befektető a Roadsteren!
A Roadster és a Range Rover új sorozatot indít Ínyenc befektető címmel, ahol az olvasók velünk tarthatnak az old money különleges világába.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.