Az amazonas óriása, a 200 kilós anakonda egy teljesen új, ismeretlen faj

2024 / 08 / 29 / Felkai Ádám
Az amazonas óriása, a 200 kilós anakonda egy teljesen új, ismeretlen faj
Ez a legnagyobb ismert kígyó a világon, de a helyiek szerint ennél még brutálisabb, féltonnás állatok is akadnak. Ráadásul ez az anakonda egy teljesen új, eddig ismeretlen fajba tartozik.

Amazonas, óriáskígyók – kit ne érdekelnének ennek a rejtélyes területnek a gigászi lényei, a kígyók, amelyek mintha megelevendve siklanának elő az ősi legendákból. A legutóbb felfedezett példány pedig valóban figyelemfelkeltő méretekkel büszkélkedhet: 8 méter hosszú és 200 kilogrammos anakonda – és ezzel a világ legnagyobb (ismert) kígyója. Hogy miért szerepel az “ismert” szó az előző mondatban zárójelben, arra még visszatérünk.

A szóban forgó kígyó egy északi zöld anakonda, ami ráadásul egy korábban ismeretlen faj egyede – létezése így nemcsak a tudósokat lepte meg, hanem új kérdéseket is felvetett ezen misztikus esőerdő biológiai sokféleségével kapcsolatban – számol be róla a ZMEScience.

A felfedezést Freek Vonk, az Amszterdami Egyetem holland biológus professzora és a National Geographic expedícióján részt vevő 14 tudósból álló csapata tette, akik kilenc különböző országból érkeztek. A kutatók, akik Will Smith-szel egy közelgő Disney+ sorozathoz forgattak, az ecuadori Amazonas alacsonyan fekvő területein futottak össze a hatalmas kígyóval. A Vonk által a közösségi médiában megosztott felvételek gyorsan elterjedtek, ami hát nem is meglepő:

„A lény mérete teljesen elképesztő volt”

– mondta Bryan Fry, a Queenslandi Egyetem munkatársa, a tanulmány társszerzője. Az egyik nőstény anakonda, amellyel találkoztak, 6,3 méter hosszú volt, de a helyi beszámolók szerint ennél nagyobb példányok is léteznek. A waorani emberek szerint pedig a mostani óriás valójában nem is csúcstartó – ennek szólt tehát az első bekezdés zárójeles része –, mivel az elmondásuk alapján egyes anakondák a környéken akár a 7,5 métert is meghaladhatják, és a súlyuk elérheti a fél tonnát is.

Az anakondák amúgy vízi környezetben élnek, és zsákmányukat, például kapibarákat, kajmánokat és szarvasokat, nem megmarják és megmérgezik – ehelyett csonttörő szorítással fojtják meg őket, mielőtt a testüket egészben lenyelik.

A genetikai elemzések alapján ráadásul ez az óriáskígyó nem csupán egy szokatlanul nagy zöld anakonda, hanem egy teljesen új faj, amelyet Eunectes akayimának neveztek el, ami a helyi őslakos nyelven “nagy kígyót” jelent. Dr. Fry kiemelte az új faj és a déli rokonai közötti genetikai eltéréseket, amelyek egyébként igencsak jelentősek: a két faj jobban különbözik egymástól, mint az ember és a csimpánz – köztünk és a csimpánz közt ugyanis csak 2 százalékos a genetikai különbség, míg a most felfedezett, valamint az eddig ismert anakondák közt 5,5 százalékos genetikai eltérést mutattak ki.

Az Amazonas, mint látható tehát, máig rengeteg titkot rejteget, akár ilyen hatalmas, kalandfilmekbe való, eddig ismeretlen lényeket is. Sajnos azonban ezt a pótolhatatlan, színes ökoszisztémát éppen nagy veszély fenyegeti: az erdőirtás, az olajfúrások és az éghajlatváltozás egyaránt megviselik az esőerdőket, és ez az újonnan azonosított faj, számos más fajjal együtt, szintén veszélybe került. Ha tehát ez egy horrorfilm lenne, úgy a tényleges veszélyt nem ez a kígyó jelentené. Maga Vonk professzor is épp erre figyelmeztet:

“Az Amazonas hatalmas nyomás alatt van, és ezeknek az ikonikus óriásoknak a túlélése forog kockán.”


Hello Szülő! Ha a gyereked nem tud valamit, akkor téged fog kérdezni. De ha te szülőként nem tudsz valamit, akkor kihez fordulsz?
A digitális kor szülői kihívásairól is találhattok szakértői tippeket, tanácsokat, interjúkat, podcastokat a Telekom családokat segítő platformján, a https://helloszulo.hu/ oldalon.
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Repül már a vén diák. Hová? Hová?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz? – Erről szól az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.