A lenti videón (ezt azért senki se próbálja ki a Komjádiban) látszik, hogy miért nem ér sokat egy sztenderd katonai lőfegyver a víz alatt. A DSG vállalat a problémát úgy próbálja megoldani, hogy a csövet elhagyó lövedékeket gázbuborékkal veszik körül, így az kisebb ellenállással találkozik, és a lassulása is elnyújtottabb – hosszabb utat tud bejárni. Ezt a jelenséget egyébként szuperkavitációnak hívják, és az orosz VA-111 Shkval torpedó ezen az elven működik, és így tud gyorsabb lenni a megszokottnál.
A DSG a lövedéket CAV-X szuperkavitációs muníciónak nevezi, és osztályozása szerint többféle környezetben is bevethető. A vállalat szerint egyaránt hatásos víz alatt és afelett is. A használt fegyvertől függően a lövedék bevethető félig vagy teljesen víz alá merült fegyverből kilőve, függetlenül attól, hogy a célpont a víz alatt vagy a felszínen található. Kétféle lövedék kerül majd forgalomba: az A2 levegő-levegő vagy levegő-víz alatti harcban működőképes, míg az X2-t kifejezetten vízalatti harcokra tervezték.
Nagy előnye a töltényeknek, hogy nem kell hozzájuk lecserélni az eddigi arzenált, teljesen működőképesek a Egyesült Államok különleges egységeinek bevett tűzfegyvereibe töltve. Ezáltal a kommandósok ugyanazt a fegyver használhatják mindkét környezetben, míg például az orosz APS puska inkább csak a víz alatt működik, a felszínen már kevésbé hatásos.
(Kép: Pixabay, forrás: Popular Mechanics)