Az Antarktisz alatt tesztelik a mini tengeralattjárót, ami más bolygók jeges óceánjaiban is kutathat majd

2023 / 09 / 26 / Bodnár Barna
Az Antarktisz alatt tesztelik a mini tengeralattjárót, ami más bolygók jeges óceánjaiban is kutathat majd
A Jupiter Europa nevű és a Szaturnusz Enceladus nevű holdjának felszín alatti fagyott óceánjai számítanak napjaink legizgalmasabb helyeinek a földönkívüli élet utáni kutatás szempontjából. A jeges holdak vizeinek feltérképezése érdekében európai cégek olyan mini tengeralattjárót fejlesztenek, amely a jeget átolvasztva, önállóan fedezi fel az ismeretlen mélységeket.

A fejlesztési kezdeményezés neve TRIPLE-nanoAUV 2, vagyis "Technologies for Rapid Ice Penetration and subglacial Lake Exploration" rövidítése, amit magyarul úgy lehetne fordítani: „Gyors jégbehatolásra és jégfelszín alatti tavak feltárására szolgáló technológia”. Az AUV pedig az "Autonomous Underwater Vehicle", vagyis autonóm víz alatti jármű.

A nano-AUV-ok, vagyis mini tengeralattjárók tényleg nagyon kicsik lesznek, mindössze 50 centiméter hosszúak és 10 centiméter átmérőjűek,

így ugyanis beférnek majd a jégolvasztó űrszondába, amely lehetővé teszi, hogy bejussanak a felszín alá az idegen bolygón, vagy holdon. A kisméretű eszközöket egy indító és helyreállító rendszer (LRS) is kíséri majd, amely víz alatti dokkolóállomásként fog működni, lehetővé téve az AUV-ok számára, hogy továbbítsák az összegyűjtött adatokat és feltöltsék az akkumulátorjukat. A fejlesztés során a miniatürizálás az elsődleges kihívás, mivel a szonda határozza meg a tengeralattjárók teljes méretét. Ezenkívül az összes alkatrésznek ellen kell állnia a víz alatti hatalmas nyomásnak is.

A projektet, amelyet a németországi Brémai Egyetem Tengeri Környezettudományi Központja (MARUM) koordinál a Német Űrügynökséggel (DLR) együttműködésben, a tervek szerint 2026 tavaszán a Neumayer III állomás közelében, az antarktiszi jégtakaró alatt végzett terepkísérlet során tesztelik majd élesben. A vizsgálatok önmagukban is izgalmasak lesznek, mivel a kutatók úgy gondolják, hogy az Antarktisz kontinentális jege alatti szubglaciális, vagyis jégfelszín alatti tavakban ismeretlen ökoszisztémák találhatók. Ezeknek az akár 4 ezer méter vastag jéggel borított víztömegeknek a megközelítése hatalmas kihívás, egyben kiváló terep a jeges holdakra irányuló jövőbeli életkereső küldetések technológiájának tesztelésére is.

Az első tesztek során a jégolvasztó szondát a hasznos teherként beépített mini tengeralattjáróval 100 méter vastagságú jégen próbálják majd ki. A kisméretű nanoAUV a nagyobb autonóm járművekhez képest alulműködik, ami azt jelenti, hogy korlátozott a manőverezőképessége, ez pedig rendkívül nagy figyelmet és szoros koordinációt tesz szükségessé a projektben résztvevő csapat tagjai között.

Európán kívül az Egyesült Államok is élénken érdeklődik a jeges holdak iránt: a NASA jelenleg arra készül, hogy az Europa Clipper űrszondát a Jupiter-rendszerbe küldje, az indítást 2024 októberére tervezik. A küldetés felbecsülhetetlenül sokat fog segíteni a jeges világ megismerésében, de a felszín alatti területek feltárásához további küldetésekre lesz szükség, és esetleg olyan rendszerekre is, mint az európai fejlesztésű mini tengeralattjárók.

(Borítókép: Brémai Egyetem Tengeri Környezettudományi Központja (MARUM))


Hello Szülő! Ha a gyereked nem tud valamit, akkor téged fog kérdezni. De ha te szülőként nem tudsz valamit, akkor kihez fordulsz?
A digitális kor szülői kihívásairól is találhattok szakértői tippeket, tanácsokat, interjúkat, podcastokat a Telekom családokat segítő platformján, a https://helloszulo.hu/ oldalon.
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Repül már a vén diák. Hová? Hová?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz? – Erről szól az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.