Az Antarktisz „véres vízesésének” a titka

2022 / 10 / 02 / Felkai Ádám
Az Antarktisz „véres vízesésének” a titka
És mi köze a különös jelenségnek a Marshoz, valamint a Jupiter holdjához, az Európához?

Blood Falls – ez a magyarul a leginkább Véres Vízesésnek fordítható... nos, vízesés az Antarktisz egy különös természeti jelensége, amely eléggé meglepte a korai felfedezőket. Blood Falls Kelet-Antarktiszon található, Victoria Land-en és egy, a Taylor-gleccserből kiszivárgó élénk vörös zuhatagot neveztek el így. Mint azt az IFLScience írja: bár mi már pontosan tudjuk, mi okozza a zuhatag különös színét, valójában ez a jelenség még így is elég furcsa, és nem csak a látvány miatt.

A Véres Vízesést 1911-ben találta meg Thomas Griffith "Grif" Taylor brit felfedező, aki úgy gondolta, hogy a víz színét vörösmoszatok okozhatják. Csak öt év tizedel később, a hatvanas években derült ki, hogy nem ez az ok: a vörös színt a jégtakaróból kioldódó vassók és a vas-hidroxid eredményezi. Érdekesség, de ezek szerint a vízesésnek csak még több köze lett a vérhez, hiszen vérünk vörös színét a hemoglobin vastartalma okozza, míg a vörös moszatok esetén ezért egy fehérje, a fikoeritrin a felelős. Ettől független a vízesés és a különböző mikroorganizmusok közt akad továbbra is némi összefüggés, mint az IFLScience írja:

„2009-ben a tudósok felfedezték, hogy a Taylor-gleccserből kiszivárgó vöröses víz egy sós vizű tóból származik, amely 1,5-4 millió évig a jégben rekedt. Valójában ez a tó csak egy része a hipersós tavak és vízadók sokkal nagyobb földalatti rendszerének.”

Ezek a rendkívül sós vizek pedig az oxigén teljes hiánya ellenére is képesek fenntartani különböző baktérium-ökoszisztémákat. Ezek szerint tehát ezen egysejtűek esetén a fotoszintézis fel sem merül, hanem épp annak a vasnak a segítségével tartják fenn a működésük, amely a zuhatagot is vörösre színezi. Azonban a vas csak az egyik összetevő, a másik az említett rendkívül magas sótartalom: ez okozza ugyanis, hogy a jócskán fagypont alatti hőmérséklet (-7 °C) ellenére a víz képes folyékony halmazállapotban maradni, míg ha megfagyna, a túlélés lehetetlenné válna. Épp ezért sokak szerint ez a hely amolyan „mikroorganizmusok rezervátuma”, vagyis olyan hely, amely lényegében érintetlenül maradt fenn akár abból az időből is, amikor a Föld feltételezett befagyásakor (hógolyó-Föld teória) pusztán az ilyen zónák jelentették a túlélést a bolygón fennmaradó élet számára. És éppen ez az oka, hogy elméletileg hasonló helyek más égitesteken, tehát a Marson vagy a Jupiter Európa holdján is előfordulhatnak – épp ezért igyekszünk tehát ezekhez a rétegek alatti, rendkívül sós vízrendszerekhez eljutni az említett égitesteken.

Azonban Blood Falls nem minden rejtélye ismert, nem ismerjük például a geológiai folyamatot, amely miatt a vöröses víz a gleccserből a felszínre jut.

Kép: NSF/Peter Rejcek/Public Domain


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.