Az elpusztíthatlan titán műszív nyolc napon át tartott életben egy beteget

2024 / 08 / 02 / Felkai Ádám
Az elpusztíthatlan titán műszív nyolc napon át tartott életben egy beteget
A világelső titán gépszív gyakorlatilag elpusztíthatlan, és ami igazi csoda: egyetlen mozgó alkatrészt tartalmaz. Egy embert 8 napig tartott életben, amíg nem találtak neki megfelelő szervdonort.

Egy 58 éves férfi lett az első páciens az Egyesült Államokban, akibe beültették a BiVACOR által kifejlesztett ideiglenes, titán műszívet. Ez a forradalmi eszköz, a Total Artificial Heart (TAH), nem a természetes szívverést utánozza, hanem egyetlen, mágnesesen lebegő rotort használ, amely az egész testben keringeti a vért. A hagyományos műszívekkel ellentétben, amelyek a valódi szívhez hasonló mód rugalmas kamrákból és pumpáló membránokból épülnek fel, a BiVACOR TAH kompakt, masszív, és képes elviselni a fizikai megterhelést – számol be róla a Science Alert.

A TAH mérete nagyjából akkora, mint egy emberi ököl, és gyakorlatilag elpusztíthatatlan: ellenáll a korróziónak és a mechanikai kopásnak egyaránt. Egyetlen mozgó alkatrész akad benne, a fentebb említett rotor, amely érintkezés nélkül működik együtt más részekkel – így a súrlódás okozta károsodás lehetősége fel sem merül. A készülék egy külső, hordozható vezérlőegységgel működik, amely a páciens gyomrán át lett kivezetve.

A mostani eredményt egy évtizedes kutatás, számos tervezési iteráció és kiterjedt állatkísérletek előzték meg. Az áttörést a Texas Heart Institute Baylor St. Luke's Medical Centerében érték el, ahol a műszívet komplikációk nélkül ültették be: a szóban forgó pácienst a TAH nyolc napon át tartotta életben, amíg megfelelő donorszívet nem találtak számára.

Daniel Timms, a BiVACOR alapítója a következőket nyilatkozta:

“Ez az eredmény nem jöhetett volna létre első páciensünk és családja bátorsága, csapatunk elhivatottsága, valamint a Texas Heart Institute szakértői munkatársainak a segítsége nélkül.”

Jelenleg a szívátültetés a súlyos szívelégtelenség kezelésének legfőbb módszere, azonban a donorszívek száma korlátozott: évente világszerte kevesebb mint 6000 transzplantációt hajtanak végre. Ebben a helyzetben az olyan mesterséges szívek, mint a TAH, életmentő szerepet játszanak, mivel kizárólagos átmeneti megoldást nyújtanak azoknak, akik transzplantációra várnak.

Korábban csak egy mesterséges szívet, a SynCardia Total Artificial Heart-ot hagyta jóvá az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatósága (FDA). A BiVACOR TAH-ja azonban az előbbinél kisebb és tartósabb. A TAH tehát nem is igazán hasonlít az eddigi műszívekre, mivel inkább már egy “paradigmaváltást” képvisel a mesterséges szívtechnológiában – ez egy olyan eszköz, melyet hosszú élettartamra és hatékonyságra terveztek. Persze kérdés, hogy a TAH hosszabb távon is elketyeg-e. Ezt a kérdést eddig a gyakorlatban még nem vizsgálták ugyan, de a laboratóriumi eredmények ígéretesek – ezek alapján a több mint négy évnyi folyamatos működés is elképzelhető.

Az FDA nemrégiben engedélyezte a BiVACOR számára, hogy 2024-ben legfeljebb öt betegbe ültessék be a TAH-t, a mostani, első sikeres beültetést követően. Ha pedig a TAH beválik ezen esetekben is, az alapvetően alakíthatja át a szívelégtelenségben szenvedő betegek kezelését – lényegében elérhetőbbé és megbízhatóbbá teheti az életmentő szívpótlásokat.

(Kép: BiVACOR)


Polgár Judit sakkvilágbajnok legemlékezetesebb mérkőzései, játék Kaszparov ellen és Világsakkfesztivál
Polgár Judit sakkvilágbajnok legemlékezetesebb mérkőzései, játék Kaszparov ellen és Világsakkfesztivál
Kilenc évesen a New York Times címoldalára került, tizenkét évesen Kaszparov figyelte a játékát, magántanulóként tanult, mert minden idejét a sakk kötötte le. Polgár Judit, minden idők legsikeresebb női sakkozója, Világsakkfesztivált tart hamarosan Budapesten nővéreivel és Rubik Ernővel.
Most is tart az emberi evolúció – egy új artéria jelenik meg a kezünkben
Most is tart az emberi evolúció – egy új artéria jelenik meg a kezünkben
Néha az evolúció menete olykor teljesen egyértelmű, máskor azonban sűrűbb a homály – az új artéria megjelenése éppen ez utóbbi csoportba tartozik.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.