Az Ausztráliában alapított Hassell építész-, és tervezőiroda az Európai Űrügynökség támogatásával készíti mestertervét egy olyan holdbázishoz, ami potenciálisan hosszabb távú berendezkedéshez is alkalmas lehet, illetve az első lépcsőfokot jelentheti a tartós emberi jelenlét biztosításához szükséges infrastruktúra létrehozásában.
A bázis tervezésében elsődleges szerepet kap a barátságtalan holdi környezet veszélyei elleni védelem kialakítása, valamint az is fontos szempontot jelent, hogy a lakóegységeket könnyen fel tudják építeni és részben helyi forrásokból tudják létrehozni, ezzel csökkentve a Földről szállított rakomány mennyiségét és növelve a földi alapanyagoktól való függetlenséget. Az elképzelések szerint ezeknek a feltételeknek leginkább egy felfújható lakókapszulákból álló rendszer felel meg, amelynek egységeit 3D-nyomtatással, holdi talajból készült borítással védik a sugárzás negatív hatásai ellen. Az egymáshoz kapcsolódó moduláris épületek különböző elrendezésével az igényeknek megfelelő bázis hozható létre, amelyet szükség esetén bővíteni lehet. Az energiát a lakók számára napelemfarm biztosítja és a bázist a Shackleton-kráter közelében helyeznék el, ahol akár vízjeget is bányászatnak az űrhajósok.
A Hassell holdi települése a tervek szerint csak az első fázis lesz egy olyan környezet kialakítása során, ami az elkövetkező évtizedekben a tartós, hosszú távú berendezkedésre is alkalmat ad. Bár egyelőre a huszonegyedik században emberes küldetések még nem indultak a Holdra, de az Artemis-program harmadik és utána következő missziói már az űrhajósok Holdra való eljuttatását célozzák. A leendő holdbázis egyes hozzávalóit pedig már most tesztelik - ahogy azt Xavier de Kestelier, a Hassell vezető tervezője elmondta, a felfújható kapszulák membránjának működését a Nemzetközi Űrállomáson vizsgálják.
(Fotó: Hassell)