Az első zéta osztályú számítógép ezerszer lesz gyorsabb a mostani szuperszámítógépeknél

2024 / 09 / 12 / Felkai Ádám
Az első zéta osztályú számítógép ezerszer lesz gyorsabb a mostani szuperszámítógépeknél
A japán Fugaku Next szuperszámítógép várhatóan ezerszer gyorsabb lesz a jelenlegi legerősebb gépeknél, és már nincs is olyan messze, hogy elkészüljön. A legnagyobb probléma az energiahatékonyság.

A 2030-ra tervezett Fugaku Next egy úgynevezett “zéta-osztályú” szuperszámítógép hatalmas előrelépést jelent a számítástechnika világában, és a fő célja (talán kevésbé váratlanul) a mesterséges intelligencia (AI) fejlesztése, de emellett a tudományos kutatások támogatása is. A projektet a japán Oktatási, Kulturális, Sport-, Tudományos és Technológiai Minisztérium (MEXT) vezeti, és több mint 750 millió dollárba kerül. A cél, hogy Japán megtartsa a vezető szerepét az AI-alapú kutatások területén – írja az Interesting Engineering.

Jelenleg a legfejlettebb szuperszámítógépek exaFLOPS sebességgel működnek, ami másodpercenként egy trillió (1-et 18 nulla követ) művelet elvégzését jelenti. A zetaFLOPS szuperszámítógép viszont másodpercenként egy trilliárd (1-et 21 nulla követ) műveletet lesz képes elvégezni. Ez a hatalmas teljesítménynövekedés lehetőséget ad Japánnak arra, hogy a legösszetettebb tudományos problémákkal is foglalkozzon, és új utakat nyisson meg a mesterséges intelligencia és az egyéb csúcstechnológiai kutatási területek előtt. A Nikkei japán hírügynökség szerint ez a beruházás része Japán stratégiájának, hogy versenyképes maradjon a gyorsan fejlődő mesterséges intelligencia iparágban.

Nome est omen alapon a Fugaku Next a Fugaku szuperszámítógép örökségét viszi tovább, amely egészen 2022-ig a világ leggyorsabb gépe volt, mielőtt az Egyesült Államokban kifejlesztett Frontier megelőzte volna. A Fugakut a RIKEN és a Fujitsu közösen fejlesztette ki, és továbbra is Japán technológiai kompetenciájának a bizonyítéka, még akkor is, ha jelenleg már a negyedik helyre csúszott a globális szuperszámítógép-rangsorban. A Fugaku Next-et ugyanezek a vállalatok fogják építeni, ezzel biztosítva a folyamatosságot, és valószínűleg a Fujitsu alkatrészeit fogják használni, bár a konkrét technológiai részletekről egyelőre keveset tudni.

Az egyik legnagyobb kihívás, amellyel a Fugaku Next mérnökei szembesülnek, az energiafogyasztás. Szakértők szerint egy zéta-osztályú szuperszámítógép megépítése a jelenlegi technológiával körülbelül 21 atomerőmű teljesítményének megfelelő energiát igényelne, ami értelemszerűen komoly akadályt jelenthet a projekt számára.

Japán ugyanakkor jelentős pénzügyi elkötelezettséget vállalt: a MEXT 4,2 milliárd jent (29 millió dollárt) különített el csak a fejlesztés kezdeti szakaszára. A teljes költség várhatóan ugyanis tehát eléri a 110 milliárd jent (761 millió dollárt), mire a Fugaku Next elkészül.

(Kép: a jelenleg működő, Fugaku szuperszámítógép/Riken)


Hello Szülő! Ha a gyereked nem tud valamit, akkor téged fog kérdezni. De ha te szülőként nem tudsz valamit, akkor kihez fordulsz?
A digitális kor szülői kihívásairól is találhattok szakértői tippeket, tanácsokat, interjúkat, podcastokat a Telekom családokat segítő platformján, a https://helloszulo.hu/ oldalon.
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Repül már a vén diák. Hová? Hová?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz? – Erről szól az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.