Az energiatermelés nagyon furcsa módját találták fel - nyálka segítségével

2025 / 02 / 13 / Bobák Zsófia
Az energiatermelés nagyon furcsa módját találták fel - nyálka segítségével
Az anyag energiát termel, mikor összenyomják - a kutatók szerint amennyiben ezzel borítjuk be a padlót, tiszta energia keletkezik pusztán attól, hogy járkálunk rajta.

A kanadai Guelph Egyetem kutatói elkészítették az anyagot, ami szokatlan módon biztosíthat tiszta energiát az emberek számára: azáltal termel energiát, ha összenyomják. A tudósok nyálkaként hivatkoznak az anyagra, mivel a matéria viszkoelasztikus, tehát nyúlós, sok vizet tartalmaz, és valamennyire rugalmas is, vagyis a 90%-os víztartalma ellenére mégsem folyik szét, inkább enyhén ragacsos érzetet kelt. Az anyagban a víz mellett olajsav és aminosavak a fő összetevők, emiatt nem mérgező és biztonságosan alkalmazható akár a bőrön is.

A kutatók célja az volt, hogy a puha, rugalmas anyag energiát tudjon termelni azáltal, hogy nyomás alá helyezik, emellett orvosi alkalmazási körökben is használható legyen, vagyis a szervezet számára fontos hatóanyagokat tudjon kiengedni, amennyiben mondjuk kötésként teszik a sérült bőrfelületre. A kísérlet vezetőjének, Erica Pensininek elmondása szerint egy ilyen kötés akár külön hatóanyag nélkül, önmagában is eredményesen segítheti a gyógyulást, mivel felerősíti azokat az elektromos jeleket, amelyeket a test generál, hogy gyorsítsa a nyílt sebek beforrását.

Az orvosi alkalmazáson kívül a nyálka az energiatermelés egy új módját is adhatja: a padlóra helyezve energiát generálhat, amikor valaki átsétál rajta (és közben összenyomja az anyagot), de a cipőbe helyezve akár a testtartási hibákat is felfedheti, illetve segíthet ezek elemzésében, azáltal, hogy több energiát produkál azokon a pontokon, ahol nagyobb nyomást érzékel. A konkrét felhasználási módok számos hasznos alkalmazásra adnak lehetőséget a kutatók szerint, de a nyálkából még csak a prototípus készült el, amelyet Pensini saját magán tesztel a sebgyógyulás terén való hatékonyságának felmérése érdekében. A hivatalos klinikai tesztek egyelőre nem kezdődtek meg, ezért Pensini lesz az első, aki megtapasztalhatja az anyag jó hatásait, ha az elméletek beigazolódnak, és tényleg segíti a regenerálódást.

A nyálkához hasonló piezoelektromos, puha anyagok ígéretes jövő előtt állnak a kutatók szerint, főként az energiatermelés terén, amihez akár nyílt vizekben, bójaként is lehet alkalmazni őket - ebben az esetben a hullámok mozgása révén termelnének energiát - , és egy nagy előnnyel is rendelkeznek: magas víztartalmuk miatt viszonylag olcsón lehet elállítani ezeket az anyagokat.

(Fotó: Guelph Egyetem, Kyraxys/Pixabay)


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Lassabban öregszik, aki elég vizet iszik
Lassabban öregszik, aki elég vizet iszik
Akár 50%-kal növelheti a biológiai és valós életkor közötti különbséget az elégtelen vízbevitel. Milyen összefüggés áll fenn a test öregedése és a vízivás között és mennyit kell inni naponta?
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.