Az ezer kilométeres hatótávú drón egyedül szállítja a rakományt

2024 / 01 / 27 / Bobák Zsófia
Az ezer kilométeres hatótávú drón egyedül szállítja a rakományt
A Cento drónt légiforgalmi irányítók felügyelik és pilóta nélkül, autonóm üzemmódban oldja meg a hosszú távú szállítmányozás gondját.

A MightyFly bemutatta Cento nevű drónját, ami új utat nyithat a szállítmányozásban nagy teherbírásának és még nagyobb hatótávjának köszönhetően. A drónnal az ígéretek szerint a közutakon történő szállításnál jóval gyorsabban célba ér az áru és hibrid-elektromos meghajtása miatt környezetbarátabb opciót jelent a legtöbb fuvarozási móddal szemben. A pilóta nélküli gép harmadik generációs változata egyelőre csak 45 kilogramm terhet tud szállítani, de később több mint 200 kilogramm teherbírású verziót is készítenek belőle. A gép a rakományt akár 1000 kilométeres távolságba is eljuttatja, majd az érkezési helyen autonóm módon teszi le terhét és indul is tovább a következő úticélhoz a többi áruval.

A járművet légiirányítók figyelik és ellenőrzik a MightyFly központjától, a szállítmányok rakodását pedig az ALMS (Autonomous Load Mastering System) rendszer intézi, aminek segítségével az ajtók önállóan nyitódnak és záródnak, miközben optimálisan rendezi, valamint biztosítja a termékeket a jármű belsejében (persze az áru behelyezéséhez emberi munkaerőre is szükség van). Az ALMS rendszert 2025 után már az Egyesült Államok Légiereje is használhatja, a Cento pedig az idei évben kezdi meg demonstrációs céllal a kiszállítást Michigan környékén.

A drónos szállítmányozást több cég is használja vagy legalábbis teszteli szerte a világban, az Amazon például elől jár a technológia alkalmazásában: több amerikai városban is lehetővé tették ezt a fajta házhoz szállítási módot és 2024-ben már Olaszországban és az Egyesült Királyságban is bevezetik a rendszert. Magyarországon a Rossmann jelentette be a tavalyi évben, hogy elkezdték tesztelni a drónos kiszállítás lehetőségét, de a projekt akkor még a pilot fázisban tartott, így a szolgáltatás bevezetésére egyelőre várni kell.

(Fotó: MightyFly)


Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni
Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni
A virtuális valóság ebben az iparágban például már nem is annyira virtuális.
Íme az első kép az UFO-ról, amit Kanada felett lőtt le egy F-22 tavaly
Íme az első kép az UFO-ról, amit Kanada felett lőtt le egy F-22 tavaly
2023-ban az USA és Kanada felett több objektumot is lelőttek, és bár ezek roncsait elkezdték felkutatni, de ez hivatalosan nem vezetett eredményre. Most először viszont nyilvánosságra hoztak egy képet az egyik azonosítatlan tárgyról.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.