"Az MI Szövetség egy olyan, nyitott közösséget szeretne gondozni, amelyben a fejlesztők és a kutatók felgyorsíthatják a felelős MI-innovációt, biztosítva a tudományos alaposságot, bizalmat, biztonságot, sokszínűséget és gazdasági versenyképességet" - olvasható a szervezet honlapján. Az aláírók szerint ugyanis "a nyitott és transzparens innováció" elengedhetetlen ahhoz, hogy ezek az értékek "mindenki számára előnyöket biztosítsanak". A fenti mondatok rendkívül ködösnek és filozofikusnak hatnak egészen addig, amíg nem vesszük észre, hogy kik hiányoznak az aláírók közül, például a Google, az OpenAI vagy a Midjourney.
Az ugyanis, ahogyan az Ars Technica cikke kiemeli, a terület egyik alapvető kérdése, hogy mennyire legyenek a külső személők, kutatók, felhasználók, és persze a versenytársak számára nyitottak ezek a rendszerek. Ide tartozik például, hogy a fejlesztők nyilvánosságra hozzák-e azt, hogy pontosan milyen adatokon edzették a szoftvereket, vagy hogy milyen "súlyokat" alkalmaztak. Utóbbiak felelnek meg a biológiában a szinapszisoknak, ezek szállítják az információkat a neuronok között, ezeket finomhangolva kerül egyre közelebb a rendszer által előállított információ a kívánt minőségű információhoz. A cégek, amelyek a zártabb működésben hisznek, például a nevével ellentétben az OpenAI vagy a Google, ezeket a tényezőket nem publikálják, míg a Meta és más szereplők igen.
Természetesen itt nem csak elvi, biztonsági, hanem üzleti és tudományos kérdésekről is van szó. A Meta és a többi technológiai vállalat meg kell, hogy próbálja utolérni a területet egyelőre domináló szereplőket, míg a kutatóknak elemi érdekük, hogy minél jobban belelássanak az MI-szoftverekbe. Ugyanakkor fontos kiemelni, hogy a nyílt és a zárt rendszerek egy egészséges ökoszisztémában jól megférnek egymás mellett, gondoljunk csak a mobiltelefon-piac két domináns szereplőjére, az Apple-re és a Google-re. Előbbi csak a saját készülékein engedi futni a saját maga által fejlesztett operációs rendszert, az iOS-t, míg Android telefont, személyre szabott szoftverekkel, számtalan gyártó készít. Az, hogy a Google az MI esetében pont a nyílt-zárt vita túloldalán találta magát, az azon is múlhat, hogy míg a mobiloknál később kapcsolódtak be a versenybe, addig most az első, domináns szereplők között vannak. Hogy ezen változtat-e bármit az MI Szövetség létrejötte, a következő években kiderül.
(Borítókép: Getty Images)