Az idegenek talán a fekete lyukak energiáját is hasznosítják

2020 / 07 / 10 / Justin Viktor
Az idegenek talán a fekete lyukak energiáját is hasznosítják
Különös kísérlet segített megerősíteni egy 50 éves jóslatot, melyet részben még maga a legendás Roger Penrose fogalmazott meg. A felfedezés - illetve a beteljesült jóslat - elképesztő nagyságrendű új energiaforrásokat jelenthet, és még az idegen civilizációk utáni kutatást is segítheti. A Dyson gömb annyira tavalyi, idén a fekete lyukak kerültek célkeresztbe.

Penrose jóslata

Roger Penrose brit fizikus 1969-ben új ötlettel állt elő, miszerint energiát lehet előállítani, ha egy tárgyat beleengednek a fekete lyuk ergoszférájába. Penrose szerint ezen a területen a tárgy negatív energiát gyűjthet össze.

Két év elteltével 1971-ben, egy másik fizikus, Yakov Zeldovich azt javasolta, hogy az elméletet ellenőrizzék egy gyakorlatiasabb, földi kísérlettel. Javaslata szerint az elhajló fényhullámok, melyek éppen a megfelelő sebességgel érik egy forgó fémhenger felületét, a henger forgásából származó extra energiával tükröződnek vissza, a gyorsan forgó Doppler-effektus okán


A Zel'dovich által ajánlott rendszer, amely kis hangszórók gyűrűjével hozza létre a fényhullámok elhajlásához hasonló jelenséget a hanghullámokban. (Kép: Glasgowi Egyetem)

Ezt a koncepciót, amely döntő lépés annak megértése felé, hogy a fekete lyukak erősíthetik a kvantumingadozást, kísérletileg nem igazolták eddig, annak a kihívást jelentő kísérleti követelménynek köszönhetően, hogy a henger forgási sebességének nagyobbnak kell lennie, mint a bejövő hullám frekvenciája. Most először hitelesítették ezt kísérletileg a glasgowi Egyetem Fizikai és Csillagászati Iskolájának új kutatásában, létrehozva annak kísérleti módszerét, amit Penrose és Zeldovich a fény helyett a hang hajlítására javasolt. 

Az 50 éves elmélet annak idején az arról folyó spekulációval kezdődött, hogy egy idegen civilizáció miként tudná a fekete lyukat energia előállítására felhasználni.

Hanggal könnyebb

A hang sokkal alacsonyabb frekvenciájú forrás, és ennélfogva sokkal praktikusabb a laborkísérletekhez, mint a fény. A kísérlethez a tudósok kifejlesztettek egy olyan rendszert, amely kis hangszórók gyűrűjét használja arra, hogy a kívánt hajlítást létrehozzák a hanghullámokban. Az elhajlított hanghullámokat egy habtárcsából készült forgó hangelnyelő felé irányították. 

A tárcsa mögött egy mikrofont helyeztek el, amely rögzítette a hangszórókból érkező hangot, amikor az áthaladt a tárcsán, ami folyamatosan növelte forgási sebességét. A doppler-effektus hirtelen elfordulása következtében észrevehető változás történt a hanghullámok frekvenciájában és amplitúdójában, amikor áthaladtak a tárcsán. 

Marion Cromb, az egyetem Fizikai és Csillagászati ​​Tanszékének Ph.D. hallgatója, a cikk vezető szerzője elmondta:  „A doppler-effektus kibővített változata a legtöbb ember számára ismerős lehet, a mentősziréna hangmagasságának látszólagos emelkedéséből, amikor közeledik, és mélyüléséből, amikor elhalad mellettünk. Úgy tűnik, hogy nő a hangmagasság, mivel a hanghullámok sűrűbben érkeznek a hallgatóhoz amikor a mentő közeledik, majd ritkábban, ha már elhaladt.”

„A rotációs Doppler-effektus hasonló ehhez, de a hatás egy kör alakú térre korlátozódik. A csavarodó hanghullámok megváltoztatják a hangmagasságukat, amikor a forgó felületről mérjük azt."

"Ha a felület elég gyorsan forog, akkor a hangfrekvenciával valami elképesztő dolog történik - pozitív frekvenciáról negatívra változhat, és ennek során energiát lophat (nyerhet el) a felület forgásától."

Plusz 30 százalék energia

A forgó tárcsák sebességének növekedésével a hangszóróból érkező hang magassága is esik, amíg túl halk nem lesz a rögzítéshez. Ezután a hangmagasság ismét emelkedni kezd, amíg el nem éri az előző hangmagasságot - de sokkal hangosabban, akár 30 százalékkal nagyobb amplitúdóval, mint a hangszórók eredeti hangja. 

Marion hozzátette :  „Amit a kísérletünk során hallottunk, rendkívüli volt. Az történik, hogy a hanghullámok frekvenciája nulláig tolódik el a Doppler effektussal, a forgási sebesség növekedésével. Amikor a hang újra hallhatóvá válik, az azért történik, mert a hullámok pozitív frekvenciájúról negatív frekvenciájúvá változtak.

Ezek a negatív frekvenciájú hullámok képesek az energia egy részét elvenni a forgó habtárcsától, és a folyamat során hangosabbá válnak - pontosan úgy, ahogy Zeldovich 1971-ben megjósolta.”

Daniele Faccio professzor, a tanulmány társszerzője a glasgowi Egyetem Fizikai és Csillagászat Iskolájából hozzátette:  „Nagyon örülünk, hogy egy fél évszázaddal az elmélet első lefektetése után kísérletileg igazolhattunk egy ilyen rendkívül különös fizikai jelenséget. Az,  hogy meg tudtuk erősíteni ezt a fél évszázados kozmikus eredetű elméletet itt, Skócia nyugati részén lévő laboratóriumunkban, sok új tudományos feltárási lehetőséget nyit meg. Alig várjuk, hogy megvizsgálhassuk a jelenséget különböző egyéb forrásokkal, például az elektromágneses hullámokkal.”

(Forrás: NaturePhysics Képek: NASA)


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.