Az intenzív mezőgazdasági technikák is növelhetik a járványok kialakulásának kockázatát

2020 / 05 / 06 / Perei Dóra
Az intenzív mezőgazdasági technikák is növelhetik a járványok kialakulásának kockázatát
Az úgynevezett antibiotikumrezisztencia évről évre nagyobb fejtörést okoz a szakértőknek, amit a rendszeres antibiotikumfogyasztás okoz, és aminek következtében a kórokozók idővel ellenállóvá válnak a hatóanyagokkal szemben. A WHO 2019-es jelentése szerint például évi hétszázezer halálesetet okoznak az antibiotikumrezisztens fertőzések, ez a szám 2050-re pedig elérheti a tízmilliót is.

Bár az antibiotikumok indokolatlan használata közrejátszhat a betegségek kialakulásában, azokat korántsem csupán gyógyszerekkel juttatjuk szervezetünkbe: a nagyüzemi állattartásban ugyancsak gyakran alkalmaznak antibiotikumokat egyrészt a zsúfoltságból adódó fertőzések megelőzésére, másrészt az állatok növekedésének gyorsítására. Az antibiotikumok ráadásul nemcsak a húsba, de a talajvíz révén az ivóvízbe is eljutnak. Az Európai Parlament ezért 2018-ban megszavazott egy jogszabályt, az antibiotikumhasználat csökkentésére a nagyüzemi állattartásban, ám ez önmagában nem jelent megoldást a globális problémára.

Az Európai Unióban elméletileg már betiltották a növekedési hormonok alkalmazását, a világ számos részéről ugyanakkor ez nem mondható el.

Magyarán a hormonok így is jelen lehetnek az állati eredetű táplálékokban, az emberi szervezetbe kerülve pedig különféle egészségkárosító folyamatot elindíthatnak: például megnövelhetik az IGF–1 inzulinszerű növekedési faktor  szintjét, ami többek között növeli a vastagbél-, vese-, prosztata- és méhrák kialakulásának kockázatát.

Sokkal átgondoltabb mezőgazdaság kellene

A Phys.org-on közzétett tanulmány szerint az intenzív mezőgazdasági technikák jelentősen növelhetik a járványok kialakulásának kockázatát. Ezt a következtetést a Bath-i Egyetem és a Sheffieldi Egyetem nemzetközi kutatócsapata vonta le, miután elemezték a Campylobacter jejuni baktérium evolúcióját. Kevésbé köztudott, de a szarvasmarhák által is hordozott kórokozó a gyomor-bélhurut leggyakoribb kiváltó oka a fejlett országokban. A Campylobacter jejuni ugyan kevésbé veszélyes a kolerához vagy hastífuszhoz képest, de így súlyos megbetegedést okozhat, előfordulása ráadásul háromszor gyakoribb mint a szalmonella, a lisztéria és az E. coli fertőzések együttvéve. Elsősorban a fertőzött hús elfogyasztása okoz gyomor-bélhurutot, ami idővel véres hasmenést is előidézhet. A kórokozó az állatok ürülékével terjed, élete során hétből egy embert megfertőz,

a mezőgazdaságban használt antibiotikumok miatt pedig egyre inkább ellenállóvá válik azokkal szemben.

Kutatásuk során a szakértők a baktérium genetikáját elemezve felmérték annak evolúcióját, és megállapították, hogy a szarvasmarha-specifikus törzsek megjelenése egybeesett a huszadik században drámaian megemelkedő állatok számával. A kutatók szerint elsősorban a szarvasmarhák táplálkozásában és anatómiájában végbement változások tették lehetővé a géncserét az általános és specifikus törzsek között, ezzel pedig megnyílt az út az emberek megfertőzése előtt is. Sam Sheppard, a Bath-i Egyetem munkatársa becslése alapján a világon összesen körülbelül másfél milliárd szarvasmarha él, ezek egyenként napi harminc kilogramm trágyát termelnek. Ha az állatok mindössze húsz százaléka fertőzött, az egészségügyi kockázat már így is jelentős. Hozzátette: az elmúlt időszakban egyébként is több kórokozó átterjedt állatról emberre, vegyük például a HIV-et vagy a COVID-19-et.

Míg más becslések szerint az emberre veszélyes tíz ismert fertőző betegség közül több mint hat állatoktól származik.

A jelenlegi eredmények sokkal átgondoltabb mezőgazdasági tevékenység folytatására figyelmeztetnek, hogy ezzel is mérsékeljük az újabb járványok kialakulásának kockázatát. Ahogy Sheppard fogalmaz: “Az állatokban élősködő, emberekre veszélyes kórokozók egyre nagyobb problémát jelentenek, kutatásaink eredménye pedig bebizonyította, hogy mire van szükségük ahhoz, hogy kivételes alkalmazkodó képességüknek köszönhetően vándoroljanak a fajok között, kihasználva a jelenlegi intenzív mezőgazdálkodás lehetőségeit."

(Fotó: Pixabay)


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.