Az Nvidia mini szuperszámítógépével készít halállistát az új orosz drón

2025 / 07 / 09 / Felkai Ádám
Az Nvidia mini szuperszámítógépével készít halállistát az új orosz drón
2025 júniusában az ukrán hadsereg elfogott egy elsőre hétköznapinak tűnő Shahed–136 típusú drónt a Szumi régió légterében.

Amit azonban találtak, az messze túlmutatott a megszokotton: ez volt az MS001 – egy új típusú orosz autonóm drón, amelyet csúcstechnológiás mesterséges intelligenciával és valós idejű célazonosító képességekkel láttak el. Minderről az Interesting Engineering számolt be.

„Ez egy digitális ragadozó” – figyelmeztetett Vladyslav Klochkov vezérőrnagy. „Nem előre betáplált koordinátákat követ – ez a gép gondolkodik.”

Az MS001 új szintet képvisel a hagyományos, kézi vezérlésű drónokhoz képest – a digitális csúcsragadozó agya egy Nvidia Jetson Orin szuperszámítógép – egy rendkívül kompakt AI-modul, amely másodpercenként akár 67 billió művelet végrehajtására képes. Ennek köszönhetően a drón képes hőképeket elemezni, önállóan célpontokat azonosítani, valamint döntéseket hozni – így aztán a küldetés végrehajtásában még GPS-zavarás vagy az elektronikai hadviselés egyéb eszközei sem zavarják. Mikor az ukránok megvizsgálták az elfogott drónt, fejlett fedélzeti rendszereket találtak: hőkamera az éjszakai bevetésekhez, manipulálásnak ellenálló GPS-modul CRPA-antennával, FPGA chipek a gyors döntéshozatalhoz, valamint rádiómodem az adatmegosztáshoz és rajkoordinációhoz. Ezek az eszközök lehetővé teszik, hogy a drón a harci helyzetekhez önállóan alkalmazkodjon.

Ami azonban igazán lényeges: az MS001 nem egy magányos gép – a fentiekből is kiviláglik, hogy rajműveletek végrehajtására tervezték – képes adatokat megosztani, repülési útvonalakat módosítani és folytatni a küldetést akkor is, amikor más drónok elpusztulnak.

„A legtöbb légvédelmi rendszer erre nincs felkészülve” – mondta Klochkov.

Oroszország drónstratégiája 2024 óta jelentősen átalakult: a frontvonal támogatása helyett most már inkább az infrastruktúra, logisztika és civil rendszerek elleni mélyreható csapásokra helyezik a hangsúlyt. Az MS001 pedig központi szerepet tölt be ebben – nemcsak robbanóanyagot szállít, hanem rendszerszintű zavarások végrehajtására is képes. A szigorú exporttilalmak ellenére a hírszerzési jelentések szerint 2023-ban több mint 17 millió dollár értékben jutottak Nvidia-alkatrészek Oroszországba szürkepiaci csatornákon keresztül. Ezeket gyakran tévesen háztartási elektronikai termékként címkézik, és olyan országokon keresztül juttatják célba, mint Kína vagy Törökország.

Más dróntípusok, például a V2U – amelyek szintén Jetson Orin modult használnak – azt mutatják, hogy a háborús technológia egyre inkább az AI-vezérelt rendszerek irányába mozdul. Mindez azért is meghökkentő, mert a hasonló, nyugati eszközök még a fejlesztési fázisban tartanak, Oroszország pedig tehát már élesben is alkalmazza ezeket az eszközöket.

„Ez nem a jövő háborúja” – figyelmeztetett Klochkov. „Ez már most zajlik. Miközben mi még csak tesztelünk, ők már ezekkel harcolnak.”

Az MS001 megjelenése az előre programozott drónok korának végét és az autonóm, halálos fegyverek korszakának kezdetét jelzi – ahol a gépek nem parancsokat teljesítenek, hanem önállóan cselekszenek. Klochkov így fogalmazott:

„Nem csak Oroszország ellen harcolunk. A tehetetlenség ellen is. És közben egyre több időt veszítünk.”

Az NVIDIA szóvivője egyébként az Interesting Engineering kérdésére tisztázta: a Jetson Orin modulok fogyasztói szintű termékek, amelyeket diákoknak, fejlesztőknek és startupoknak szánnak, nem katonai célokra, és nem értékesítik őket Oroszországban. Hozzátették: ha bármelyik forgalmazó megsérti az amerikai exportkorlátozásokat, azonnal megszüntetik az ellátását.

(Kép: Major General Vladyslav Klochkov/LinkedIn)


Műholdak figyelik a világot, de mit is látnak pontosan?
Műholdak figyelik a világot, de mit is látnak pontosan?
Éber szemek figyelik a világot az űrből a nap huszonnégy órájában. Az űrbeli sztrádák egyre jobban benépesülnek, és felmerülhet a kérdés, mennyire fejlett a mai műholdas technológia, és mit is látnak pontosan az űreszközök a magasból?
A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl –  7 módszer, amivel ellophatják az adatainkat az interneten
A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl – 7 módszer, amivel ellophatják az adatainkat az interneten
Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.