A járműipari fejlesztések az elmúlt évtizedekben olyan szintű kényelmet és bizonyos tekintetben biztonságot hoztak a vezetők és utazók életébe, amelyet korábban nehéz lett volna elképzelni, de a manapság egyre nagyobb teret nyerő önvezetés egy egészen új korszakot nyithat meg a mindennapos közlekedésben. Az önvezetés múltja valójában régre nyúlik vissza: a General Motors 1956-ban (vagyis jóval azelőtt, hogy egyáltalán a biztonsági öv használatát kötelezővé tették volna az autókban) már nagyszabású koncepcióval állt elő az autopilot üzemmódban működő autókról, amelyekben nincs többé gondja a vezetésre a sofőrnek és mindenki utasként élvezheti az elsuhanó táj látványát.
Az önvezető technológia végül nem a radikális elképzelések tempóját követve robbant be a járműiparba, hanem lassanként, lépésről lépésre szivárgott be a fokozatos automatizálásnak köszönhetően, hogy kényelmet biztosítson a vezetők számára. Az önvezetés öt fokozata közül az egyes szint még csak a különféle asszisztensrendszereket takarja, amire nagy szükség lehet a hétköznapok során, de a magasabb szintek, a többé-kevésbé automatizált vezetést jelentő hármas és a teljesen automatizált vezetést nyújtó négyes szint, illetve a kormány nélküli önvezető autókat lehetővé tevő ötös szintű önvezetés hasznossága, megbízhatósága és megítélése már vitatottabb kérdést képvisel.
Az önvezető technológiákkal és automatizációval számos hazai intézmény és szakember is foglalkozik, akik a konkrét fejlesztések mellett olyan kulcsfontosságú kérdésekre is keresik a választ, mint hogy milyen lesz a társadalmi elfogadottsága az önvezető autóknak, hogyan reagálnak majd az emberek az önvezető járművek jelenlétére az utakon és milyen aspektusok befolyásolják a véleményüket. Egy egyedülálló kutatás keretében a Szegedi Tudományegyetem docense, Dr. Prónay Szabolcs kollégáival együtt újszerű módon, neurotudományos eszközökkel és EEG-vizsgálattal végzett méréseket a résztvevő alanyokon, hogy a kérdőíves felméréseknél közvetlenebbül tudják feltérképezni az önvezetéssel kapcsolatos viselkedés széles spektrumát. A kutatás eredményei alapján megerősítést nyert, hogy az önvezető technológia kipróbálása megváltoztatja az emberek előzetesen kialakított véleményét.
"Míg a kérdőívben kipróbálás nélkül a vélt funkcionális hasznokat tartják fontos tényezőnek, addig kipróbálást követően inkább az élményt.
De műszeres vizsgálattal kiegészítve azt láthatjuk, hogy a félelem és szorongás (is) meghatározó tényezők." - összegzik a kutatók a tanulmányban a tapasztalatokat.
A kutatásról és az önvezető autókat érintő sok más fontos kérdésről a RE:FACT podcast decemberi epizódjában beszélgetett Dr. Prónay Szabolcs Juhász Bálinttal, a podcast legújabb adásában pedig az önvezetés témakörének más vonatkozásairól, többek között az automatizáció hasznosságáról és életképességéről osztotta meg véleményét Halmos Gyula, a Bosch csoport adatfelhő és automatizáció szenior mérnöke, aki az önvezetés elsődleges szerepét a szállítmányozás területén vizionálja.
Bár jelenleg az önvezető taxik kapják a legnagyobb figyelmet szerte a világon, de az önvezető kamionok előtt még nagyobb jövő állhat Halmos szerint,
ami megoldhatja a cégek sofőrhiányát és üzletileg lehetséges, hogy nagyobb hasznot hajt majd, mint a városok autonóm taxijai. Az önvezetés bevezetése, illetve széleskörű használata a szállítmányozás infrastruktúrájában: ez jelentheti az igazi áttörést a önvezető technológiák szempontjából.
A Re:FACT legújabb epizódjában az automatizáció más területeken történő alkalmazásáról és fejlesztéseiről, a mesterséges intelligencia szerepéről, az adatfeldolgozás automatizációjáról, a nagy nyelvi modellekről és innovációkról is megosztja gondolatait a Bosch mérnöke.
A kéthetenként új résszel jelentkező RE:FACT bemutatja a jövőnket aktívan formáló legizgalmasabb embereket, cégeket és technológiai újításokat az ipar, a számítástechnika, és úgy általában a mindennapi élet színterein. A házigazda: Juhász Bálint. A korábbi epizódokat itt találod.
A cikk elkészítésében együttműködő partnerünk volt a RE:FACT Podcast.
(Fotó: Enkh-Orgil/Getty Images)