Az OpenAI már napokban méri a mesterséges szuperintelligencia megjelenését

2024 / 09 / 26 / Felkai Ádám
Az OpenAI már napokban méri a mesterséges szuperintelligencia megjelenését
Mint Altman írja, az emberiség hamarosan olyan dolgokra lesz képes a mesterséges intelligenciának hála, amit a nagyszüleink varázslatnak gondoltak volna.

Sam Altman, az OpenAI vezérigazgatója nemrégiben publikált, a “The Intelligence Age” című blogbejegyzésében osztotta meg gondolatait a mesterséges intelligencia (AI) jövőjéről és arról, miként forradalmasíthatja ez a technológia az emberiség fejlődését. Altman szerint az elkövetkező néhány ezer napon belül megjelenhet a szuperintelligens mesterséges intelligencia. Bár Altman elismeri, hogy a pontos időtáv bizonytalan, mégis magabiztos annak kapcsán, hogy ez a technológiai áttörés elkerülhetetlen.

Mint az Ars Technica mindennek kapcsán képernyőre veti: a szuperintelligens mesterséges intelligencia, más néven mesterséges szuperintelligencia (ASI), a gépi intelligencia olyan formája, amely jelentősen meghaladja az emberi képességeket. Ez a fogalom túlmutat a mesterséges általános intelligencián (AGI), amely olyan AI-rendszerekre utal, amelyek bármely intellektuális feladatot el tudnak végezni, amit az ember is. Az ASI viszont minden területen drámaian felülmúlhatja az emberi intelligenciát, és ez akár példátlan fejlődést (vagy számos veszélyt is hozhat).

Az említett szuperintelligencia témája már jóval azelőtt felbukkant, hogy a ChatGPT berobbant a nyilvánosság színterére, és ezzel tematizálta is az elkövetkeztő évek technológiai közbeszédét. Nick Bostrom 2014-ben megjelent Superintelligence: Paths, Dangers, Strategies című könyve ugyanis már ekkor is több vitát kiváltott. Altman maga évek óta beszél a szuperintelligencia lehetőségéről, és Ilya Sutskever, az OpenAI társalapítója, nemrégiben elindította a Safe Superintelligence nevű vállalatot, ami azt mutatja, hogy az érdeklődés egyre csak nő ezen a területen.

Altman “néhány ezer napos” jóslata ugyanakkor vegyes fogadtatásban részesült az Ars cikke szerint – egyesek szerint ambiciózus, de reális előrejelzés, a kritikusok viszont úgy látják, hogy a mesterséges intelligencia körüli felhajtás alól gyakran hiányzik a valós talaj, sőt inkább csak az OpenAI marketing trükkje az ilyenféle eléggé megfoghatatlan jóslatokba történő bocsátkozás. Grady Booch informatikus például, aki gyakran bírálja az AI kürtölve száguldó hájpvonatát, így nyilatkozott a közösségi médiában:

“Elegem van a mesterséges intelligenciával kapcsolatos felhajtásból: nincs valóságalapja, és csak arra szolgál, hogy felfújja a számokat... elterelve a figyelmet a valódi informatikai munkáról.”

A fentiek ellenére Altman az OpenAI vezérigazgatója, szóval ez a tény azért ezekre a jóslatokra is aggat némi tőkesúlyt a szkepticizmus óceánján.

Altman az esszében egyébként így ír: a következő évtizedekben olyan dolgokat leszünk képesek megvalósítani, amelyek a nagyszüleink szemében szinte varázslatnak tűnnének. Ez a folyamat nem újkeletű, de most felgyorsul. Az emberiség folyamatosan képes volt olyan eredményeket elérni, amiket korábban lehetetlennek gondoltak volna. Nem genetikai változások tesznek minket képessé ezekre a dolgokra, hanem az a fejlett társadalmi infrastruktúra, amely az idők során kialakult, és amely intelligensebb és összetettebb, mint bármelyikünk külön-külön. Ezt a társadalmi “állványzatot” generációk építették, és mi is hozzáteszünk majd új elemeket, különösen az AI segítségével, ami új távlatokat nyit meg előttünk.

A mesterséges intelligencia használata nem fog egyik napról a másikra teljesen átalakítani minket, de hamarosan képesek leszünk olyan eszközökkel dolgozni, amelyek segítségével elképzelhetetlen dolgokat tudunk elérni. Eljöhet az idő, amikor mindenkinek lehet egy személyes AI-csapata, amely mesterséges szakértők segítségével szinte bármit megvalósíthatunk, amit csak elképzelünk. A jövő generációinak virtuális oktatók segítenek majd bármilyen tantárgyban, bármilyen nyelven, egyéni tempóban. Ugyanígy jobb egészségügyi ellátást és hatékonyabb szoftverfejlesztést is elképzelhetünk, ami alapjaiban változtathatja meg az életünket.

Az ilyen technológiai fejlődés óriási jólétet hozhat, ami ma még elképzelhetetlen. Bár a jólét önmagában nem teszi boldoggá az embereket, jelentős javulást hozhat az életminőségben. Az AI által vezérelt jövő természetesen tele lesz kihívásokkal is, de a fejlődés lehetőségei olyan nagyok, hogy kötelességünk lesz helyesen navigálni a kockázatok között, hogy a jövő mindenki számára világos és virágzó legyen.

(Kép: Pixabay/Frank_Reppold)


Magyarország ásványvíz-forrásai túracélpontnak is tökéletesek
Magyarország ásványvíz-forrásai túracélpontnak is tökéletesek
A természetes ásványvíz az egyik legegészségesebb dolog az emberi szervezet számára. De hol találunk Magyarországon természetes ásványvíz-forrásokat, és mit érdemes tudni róluk?
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Szülő–gyermek kapcsolatra alapuló közös programokkal – például golf- és vitorlásversenyekkel – igyekszik előmozdítani a generációváltás kérdését a Raiffeisen Bank. Az intézmény az egyre szélesebb körű banki és befektetési megoldások mellett olyan eseményeket is szervez, amelyeken a fiatalabbak és az idősebbek egyaránt jól érzik magukat, érdeklődésük összeér. A jelenünkben „turbósodó” generációváltás tematikájáról kérdeztük Bálint Attilát, a Raiffeisen Bank privátbanki üzletágának a vezetőjét.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.