Az Orellel és a Jenyiszej rakétával Oroszország az Egyesült Államoknál jóval olcsóbban juthat el a Holdra az oroszok szerint

2022 / 07 / 30 / Bobák Zsófia
Az Orellel és a Jenyiszej rakétával Oroszország az Egyesült Államoknál jóval olcsóbban juthat el a Holdra az oroszok szerint
Az Orel űreszköz az Orion űrkapszulához hasonló funkciót fog betölteni, a fejlesztés már a tesztelési fázisban tart. A Roszkoszmosz gazdasági kutatóintézetének elemzése szerint a Jenyiszej szupernehéz hordozórakétával kivitelezett program negyedébe kerül majd a NASA holdprogramjának.

Az orosz holdprogram többek között az Orel űreszközre és a Jenyiszej szupernehéz hordozórakétára épül, amelyek fejlesztése lassan halad ugyan, de előbbi földi tesztjei már elkezdődtek és feltehetően a rakéta is a megvalósítás fázisába lép az elkövetkező időkben.

A Jenyiszej eddigi útja rögösnek bizonyult, mivel, annak ellenére, hogy 2014-ben hivatalosan is jóváhagyást kapott a kormánytól a szupernehéz rakéták gyártására vonatkozó terv, a későbbiekben az eredetileg 2020 és 2030 között megvalósítandó projektet késleltették az űreszköz kialakítását érintő vitás kérdések, például az, hogy milyen üzemanyaggal működjön: a hagyományos kerozin és oxigén helyett metánnal tervezték üzemeltetni a rakétát. 2021 januárjában az Orosz Tudományos Akadémia Űrtanácsa a rakéta és az utódjaként érkező, még nehezebb Don készítésének elnapolását javasolta, szeptemberben pedig Dimitrij Baranov, a szamarai Progressz Rakéta-, és Űrközpont vezetője bejelentette, hogy a technikai fejlesztéseket leállították.

A Tass hírei szerint azonban az orosz holdprogram fejlesztései aktívan zajlanak és a legutóbbi elemzések szerint a kivitelezés sokkal olcsóbb lehet, mint az Egyesült Államok hasonló projektje, amelynek során az Orion űrkapszula és az SLS rakéta használatával indítanak először Holdat megkerülő, majd az űrhajósokat a Holdra szállító missziókat. A Roszkoszmosz gazdasági kutatóintézete, az Agat számításainak eredménye szerint az orosz holdprogram missziói negyedébe kerülnek majd a NASA programjának, amelynek indítási költségeit a kutatók 4 milliárd dollárra becsülték. A Jenyiszejjel az űrbe szállított Orelen utazó négy fős legénység költségeivel összehasonlítva ez jóval meghaladja az oroszok jövőbeli kiadásait, de ehhez az is hozzájárul, hogy a fejlesztéseket és gyártást más nemzetekkel összefogásban, a költségeket megosztva viszik véghez a projektet.

A Jenyiszej viszont még sokára készül el, jelenleg az Agat szerint még a tervezési fázisában tart csak, és az Orelt 2024 tavaszán fogják először az űrbe repíteni az Angara-A5 segítségével, ekkor még űrhajósok részvétele nélkül. Legénységet először feltehetően 2025-ben szállít majd az űrbe. A NASA ezzel ellentétben, sok késlekedés után, már augusztusban/szeptemberben tervezi az SLS és az Orion kapszula első Hold felé tartó (de ott még nem landoló) útjának megvalósítását. Dimitrij Rogozin áprilisban úgy nyilatkozott a Tassnak, hogy a Roszkoszmosz a szupernehéz rakétát 2030 után tervezi szolgálatba állítani.

(Fotó: Getty Images/suman bhaumik)

A tervezettnél csaknem egy évtizeddel korábban, már 2027-re kész lehet a kínai-orosz holdbázis Kínai részről ugyan igyekeznek cáfolni, de egyre inkább úgy tűnik, hogy egy újabb űrverseny van kibontakozóban.


Repüljünk át milliónyi galaxison néhány másodperc alatt
Repüljünk át milliónyi galaxison néhány másodperc alatt
A gyors intergalaktikus utazás a DESI (Dark Energy Spectroscopic Instrument) adatai alapján készült.
A Starship első rakománya egy banán volt, amit a hatodik repülési tesztre vitt magával
A Starship első rakománya egy banán volt, amit a hatodik repülési tesztre vitt magával
A SpaceX űrhajójának hatodik tesztje nem a várakozások szerint alakult, a Mechazillát ez alkalommal nem tudták használni a visszatérő űreszköz landolása során.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.