Az új megfigyelések megerősítik a „vattacukor” bolygók létezését

2020 / 01 / 13 / Justin Viktor
Az új megfigyelések megerősítik a „vattacukor” bolygók létezését
A Hubble Űrtávcsővel végzett legújabb megfigyelések megerősítették, hogy a „vattacukor” bolygók valóban léteznek. Sajnos valójában nem vattacukorból vannak, egyszerűen felfújt fiatal exoplanéták, melyek a Jupiter méreteivel, de tömegének kevesebb mint egy százalékával rendelkeznek.

Bolygóvadászat

Ezek a bolygók, amelyeket a gourmand csillagászok "szuperfelfújtaknak” is neveznek, a fiatal bolygók nagyon ritka és egyedülálló osztályát alkotják. A Naprendszerünkben semmi nem létezik, ami akár csak hasonlítana rájuk. Nagyon alacsony sűrűségűek (mint az emlegetett a vattacukor), és a Kepler 51 Napszerű csillag (körülbelül 2600 fényévnyire) három is kering belőlük. Ezek új elemzése azt sugallja, hogy ez egy átmeneti szakasz lehet bizonyos bolygók számára. A róluk beszámoló tanulmány az Astronomical Journal csillagászati folyóiratban jelent meg.

A bolygótípust először 2014-ben azonosították, ám ezek a legújabb megfigyelések finomítják tömegüket és méretüket, független forrásból is megerősítve, hogy valóban “szuperfelfújtak”. A Jessica Libby-Roberts vezette kutatócsapat, a boulderi Colorado Egyetemen, megállapította, hogy mindhárom bolygó sűrűsége kevesebb, mint 0,1 gramm / köbcentiméter a becslések szerint, ami majdnem megegyezik a vattacukor sűrűségével. 

"Tudtuk, hogy alacsony sűrűségűek" - mondta Roberts a CU Boulder Today-nek . "De ha elképzelünk egy Jupiter méretű vattacukrot - nos, az valóban alacsony sűrűséget jelent."

Hiányzó molekulák

A csapat képes volt elcsípni a legbelső bolygókat, a Kepler-51 b és a Kepler-51 d képét is rögzítették, amint elhaladtak csillaguk előtt, és ez lehetővé tette, hogy megismerjék sajátosan túlfújt légkörüket. Ez a megközelítés lehetővé teszi a kutatók számára, hogy megkülönböztessék azokat az elemi vagy molekuláris komponenseket, amelyek a túlnyomórészt hidrogénből és héliumból álló légkört pettyezik. De nem ez történt, e két bolygó esetében. Egyáltalán nem találtak komponenseket. 

"Ez teljesen váratlan volt" - mondta Libby-Roberts a NASA-nak nyilatkozva. "Azt terveztük, hogy megfigyeljük a nagy vízabszorpciós tulajdonságokat, de azok egyszerűen nem voltak ott. A homályban tapogatóztunk!"


Az ábra a “szuperfelfújtak” és Naprendszerünk bolygóinak összehasonlítását mutatja. (NASA ,  ESA , valamint Hustak L. és J. Olmsted STScI)

A csapat úgy véli, hogy ez a három bolygó a csillaguktól távolabb, saját csillagrendszerük "hóhatárán" túl alakult ki, majd befelé haladtak az idő múlásával. A modellek azt sugallják, hogy a rendszer még mindig gyermekkorát éli, és a következő egymilliárd évben továbbra is változni fog.

Zsugorodó világok

Különösen a Kepler-51 b zsugorodik majd, mivel atmoszférájának egyre nagyobb részét fújja ki az űrbe csillagának fénye. Kissé kisebb és melegebb, Neptunusz-verzióvá válik majd idővel. A Kepler-51 d is zsugorodik, de mivel távolabb van a csillagától, valószínűleg felfújt állapotban marad.

"Ez a rendszer egyedülálló laboratóriumot kínál a korai bolygófejlődés  elméleteinek tesztelésére" - mondta Zach Berta-Thompson, a Colorado Egyetem tanulmányának társszerzője.

A csapat reméli, hogy ismételten megfigyelheti a bolygókat, mihelyt a James Webb Űrtávcső szolgálatba áll. Az infravörös képekkel való további megfigyelés ugyanis  lehetővé teheti számukra, hogy bekukkantsanak a bosszantó felhőtakaró alá, és megnézzék, mi is van mögötte.

(Forrás: IFLScience Képek: Unsplash, NASA, University of Colorado)


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Testközelből élhetjük át az első sikeres kereskedelmi holdra szállást
Testközelből élhetjük át az első sikeres kereskedelmi holdra szállást
A Firefly Aerospace az első magáncég, aminek sikerült saját leszállóegységgel landolni a Holdon.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.