Az uniós átlag felét sem gyűjtik vissza nálunk az italos kartondobozokból

2020 / 06 / 17 / Rácz Tamás
Az uniós átlag felét sem gyűjtik vissza nálunk az italos kartondobozokból
A kiürült italos kartondobozok kétharmada még mindig megy a sima kukába.

A folyékony élelmiszerek dobozait gyártó cégek által alapított Italos Karton Egyesülés 2016-os utolsó kutatásuk után újra széles körű, 600 fős online felmérést végzett a magyar fogyasztók között arról, miként kezelik a kiürült tejes, gyümölcslés dobozokat. Friss kutatásukból kiderül, hogy bár az elmúlt négy  évben növekedett a környezettudatos hozzáállás a magyar lakosság körében, ennek ellenére az italos kartondobozok kétharmada még mindig a kommunális szemétgyűjtőkbe kerül. A résztvevők válaszai alapján 10-ből 9-en szelektíven gyűjtik a papír hulladékot, a tejes és gyümölcsleves dobozok szelektív gyűjtése mégsem éri el az EU-s átlag felét.

A válaszok szerint a lakosság nagy százalékban tudatosan választ olyan terméket vásárlásai során, melyek csomagolása legalább 30%-ban valamilyen újrahasznosított anyagból készült. Az egyesülés arra is kíváncsi volt , hogy a környezettudatosság jegyében mennyivel lennének hajlandóak többet fizetni a már kedvelt termékekért újrahasznosított csomagolásban. A megkérdezettek 65%-a áldozna több (bár legfeljebb 10%-kal több) pénzt azért, hogy ezeknek a termékeknek a vásárlásával csökkentse ökológiai lábnyomát.

A hazai háztartások 41%-ánál hetente több mint 3 italos kartondoboz keletkezik, sőt: a felmérésben szereplő családok közel 15%-ánál ez a szám meghaladja az ötöt, 26 válaszadó esetében pedig a 10 dobozt is. Az italos kartondobozok értékes újrapapír alapanyagok, melyek visszagyűjtésével évente megközelítőleg 38.000 fát menthetnénk meg a kivágástól. Az ügyfontosságát mutatja, hogy az EU-s újrahasznosítási átlag 49%, míg hazánkban csupán 20%-át gyűjtik szelektíven ennek a csomagolási hulladéknak és az elmúlt években hazánkban ez az arány nem emelkedett.

Honnan tudják a fogyasztók, mit kell tenni a dobozokkal?

A kiürült kartonokkal kapcsolatos teendőkről a legfőbb információforrásnak az interneten található tájékoztatók és a szelektív gyűjtőedényeken található matricák számítanak. A felmérésen résztvevők válaszaiból kiderül, hogy a gyűjtést alapvetően a környezetvédelmi attitűd és a környezettudatos hozzáállás is befolyásolja. A válaszadók 20%-a már gyermekkorában megtanulta, ennél fogva számukra természetes az újrahasznosítható hulladékok helyes gyűjtése. Ehhez hozzátartozik az iskolai edukáció, a család és az ismerősök jó példájának követése is. Annak ellenére, hogy a lakosság egyre nagyobb százaléka gyűjti szelektíven a hulladékot, a kitöltők 31%-ának még mindig nincs lehetőség a munkahelyén vagy az iskolájában erre.

A lakosság közel 20%-a továbbra sincs tisztában azzal, pontosan mi lesz a sorsa a szelektíven gyűjtött hulladékoknak, vagyis fogalmuk sincs arról, hogy a begyűjtést követően ezeket szétválogatják és utána kerülnek újrahasznosításra. Ez történik a tejes és gyümölcsleves dobozokkal is és csak a válogatást követően kerülhetnek a papírgyárba, ahol megkezdődik a feldolgozásuk, vagyis az újrapapír gyártása. Bár hazánkban a házhoz menő szelektív hulladékgyűjtés a legelterjedtebb, az úgynevezett hulladékudvarokban (ezek hollétéről az interneten tájékozódhatunk) mi magunk is ingyenesen leadhatjuk a háztartásban keletkezett újrahasznosítható és egyéb speciális hulladékot. A felmérésből az is kiderül, hogy a lakosság nem igazán ismeri és használja a hulladékudvarokat.

A szelektív hulladékgyűjtés a 25-55 év közötti korosztálynál a legjellemzőbb, de az 56 év felettiek számára is fontos ez a téma. A válaszadók 61%-a vidéki megyeszékhelyen, illetve településen, 17%-a pedig a fővárosban él.

Ezt kellene csinálni az üres dobozokkal

A kiürült tejes, narancslés, kefíres, bármilyen italoskartont gyors, víztakarékos öblítés után kilapítjuk, a kupakot visszacsavarjuk majd a lakóhelyünktől függően a dobozt az otthoni szelektív gyűjtőedénybe vagy a szelektív gyűjtőzsákba tesszük. Ennyi lenne a dolgunk. És mégis: a válaszadók 38%-ánál továbbra sem népszerű az italos kartondobozok szelektív gyűjtése, ennek pedig egyik fő oka az információk hiánya. Mivel Magyarországon a szelektív hulladékgyűjtés módja régiónként eltérő, a lakosságnak folyamatos tájékoztatásra van szüksége a lakóhelyéhez tartozó szolgáltatókról és a szelektív gyűjtési lehetőségeiről. A hiteles és pontos tájékoztatás egy módja lehet a korábbiak után újabb szemléletformáló és tájékoztató programok elindítása.


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.