Az univerzum, ahogy még sosem láttuk – képek a sötét anyagot vizsgáló távcsőből, az Euclidból

2024 / 05 / 24 / Felkai Ádám
Az univerzum, ahogy még sosem láttuk – képek a sötét anyagot vizsgáló távcsőből, az Euclidból
Bár az Euclid még a küldetésének a korai szakaszában jár, már most rengeteg lenyűgöző képet készített.

Az Euclid, az Európai Űrügynökség (ESA) űrtávcsöve 2023. július 1-jén startol el a Cape Canaveral Űrközpontból egy SpaceX Falcon 9 rakétával​​. Az űrtávcső célja a sötét anyag és a sötét energia vizsgálata, valamint az univerzum nagy léptékű szerkezetének feltérképezése. A küldetés során az Euclid egy háromdimenziós térképet készít az univerzumon azon részéről, amely több mint egyharmadát lefedi az égboltnak, és mintegy 10 milliárd évnyi kozmikus történelmet ölel fel​​.

Az Euclid körülbelül egy hónappal az indítás után érte el a Nap-Föld Lagrange 2 pontot (L2), amely 1,5 millió kilométerre található a Földtől. A műszerek és a távcső beüzemelését és kalibrálását követően 2024 elején kezdődött meg a tudományos adatgyűjtés, amely várhatóan hat éven át tart​. A misszió célja, hogy részletes adatokat gyűjtsön a galaxisok és galaxishalmazok eloszlásáról és fejlődéséről, valamint a sötét anyag és sötét energia természetéről, ezáltal segítve az univerzum gyorsuló tágulásának jobb megértését​​.

Az Euclid két fő műszert hordoz:

  • Látható fény képalkotó műszer (VIS): Ez a műszer rendkívül éles képeket készít a látható fény tartományában, amely segíti a galaxisok formájának és eloszlásának részletes vizsgálatát.
  • Közel-infravörös spektrométer és fotométer (NISP): Ez a műszer az infravörös tartományban működik, és a galaxisok távolságának és spektrumának mérésére szolgál.

Most pedig az Euclid újabb lenyűgöző képeit hozták nyilvánosságra, köztük egy hatalmas galaxishalmazt, egy “csillag-szülőszobát”, valamint egy Tejútrendszerre hasonlító spirálgalaxist. Ez a képsorozat az ESA második publikációja azóta, hogy az Euclid tavaly elindult.

A misszió jelenleg tehát még a korai szakaszában jár, és a kutatók remélik, hogy az Euclid adataiból sokféle égitestet azonosíthatnak a következő években. Az eddig közzétett tudományos eredmények között szerepel az “árva csillagok” vizsgálata is, amelyek valószínűleg épp a sötét anyag gravitációs hatásai miatt estek csapdába.

A képeket az alábbi galériára kattintva lehet megtekinteni a leírásukkal együtt:

 

(Forrás: ESA, Science Alert, Space.com, képek: ESA)


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Testközelből élhetjük át az első sikeres kereskedelmi holdra szállást
Testközelből élhetjük át az első sikeres kereskedelmi holdra szállást
A Firefly Aerospace az első magáncég, aminek sikerült saját leszállóegységgel landolni a Holdon.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.