Az Euclid, az Európai Űrügynökség (ESA) űrtávcsöve 2023. július 1-jén startol el a Cape Canaveral Űrközpontból egy SpaceX Falcon 9 rakétával. Az űrtávcső célja a sötét anyag és a sötét energia vizsgálata, valamint az univerzum nagy léptékű szerkezetének feltérképezése. A küldetés során az Euclid egy háromdimenziós térképet készít az univerzumon azon részéről, amely több mint egyharmadát lefedi az égboltnak, és mintegy 10 milliárd évnyi kozmikus történelmet ölel fel.
Az Euclid körülbelül egy hónappal az indítás után érte el a Nap-Föld Lagrange 2 pontot (L2), amely 1,5 millió kilométerre található a Földtől. A műszerek és a távcső beüzemelését és kalibrálását követően 2024 elején kezdődött meg a tudományos adatgyűjtés, amely várhatóan hat éven át tart. A misszió célja, hogy részletes adatokat gyűjtsön a galaxisok és galaxishalmazok eloszlásáról és fejlődéséről, valamint a sötét anyag és sötét energia természetéről, ezáltal segítve az univerzum gyorsuló tágulásának jobb megértését.
Az Euclid két fő műszert hordoz:
Most pedig az Euclid újabb lenyűgöző képeit hozták nyilvánosságra, köztük egy hatalmas galaxishalmazt, egy “csillag-szülőszobát”, valamint egy Tejútrendszerre hasonlító spirálgalaxist. Ez a képsorozat az ESA második publikációja azóta, hogy az Euclid tavaly elindult.
A misszió jelenleg tehát még a korai szakaszában jár, és a kutatók remélik, hogy az Euclid adataiból sokféle égitestet azonosíthatnak a következő években. Az eddig közzétett tudományos eredmények között szerepel az “árva csillagok” vizsgálata is, amelyek valószínűleg épp a sötét anyag gravitációs hatásai miatt estek csapdába.
A képeket az alábbi galériára kattintva lehet megtekinteni a leírásukkal együtt:
(Forrás: ESA, Science Alert, Space.com, képek: ESA)